A tavaszi műhelymunka martosi állomása (fotó: Impulzus Társulás)
Folytatják a szlovákiai magyar egyetemisták csoportjának felmérését
Május 20-ig lehet kitölteni az Impulzus Társulás EDU UNI elnevezésű kérdőívét, amelyben külön hangsúlyt kapnak a magyar egyetemisták tervei és jövőképe.
A Szlovákiai magyar fiatalok a felsőoktatásban c. kutatás egy online kérdőíven alapul (IDE kattintva tölthető ki). Az Impulzus Társulás vezetője, Bajcsi Ildikó történész lapunknak elmondta, a 42 kérdés három nagy témacsoportot ölel fel: a fiatalok szociodemográfiai jellemzői mellett az intézményválasztásuk szempontjaira és motivációira, végül pedig az identitásukra, nemzetiségükre, nyelvükre vonatkozó háttérre is kíváncsiak. Emellett vizsgálják például a médiafogyasztást, a kulturális rendezvényeken való részvételt és a kikapcsolódási szokásaikat is.
A 2020-as első ifjúságkutatási felméréshez képest a legnagyobb újdonság az, hogy a fiatalok jövője, ill. a terveik nagyobb hangsúlyt kaptak a kérdőívben. A négy évvel ezelőtti kutatásba 530 fő, javarészt elsőgenerációs értelmiséginek tekinthető fiatal kapcsolódott be. 70%-ot tett ki azok aránya, aki a diploma után is Szlovákiában maradtak volna. Mintegy felük „felvidéki magyarként“ határozta meg magát, 41%-ot tett ki a „szlovákiai magyar“ megjelölést választók aránya.
A mostani kutatás egyik feltett célja, hogy a pár évvel korábbi eredményekkel is összehasonlítsák a mostani számokat. Az eredményeket először egy júniusi konferencián fogják bemutatni Budapesten. A végső cél pedig egy nagyobb kötet kiadása. Bajcsi Ildikó hozzáfűzte, a tervek szerint szeptembertől tovább mélyítenék a vizsgálatokat: fókuszcsoportos interjúkat szeretnének készíteni az egyetemistákkal.
A kérdőív alapját az az ifjúságszociológiai műhelymunka képezi, amelyet az Impulzus Társulás és a TéKa másodízben szervezett meg idén martosi és budapesti helyszínekkel.
Sýkora Hernády Katalin, a felmérés egyik szervezője hiánypótlónak nevezte a kutatást és a műhelyet is, mivel nagyon kevés kutatás foglalkozik azzal a sajátos csoporttal, amit a szlovákiai magyar egyetemisták alkotnak. Úgy látja, alapból elgondolkodtató a kérdések, amelyek egyfajta tükröt tartanak a fiataloknak. A kérdőív kitöltésével például reflektálhatnak arra, hogyan is pozicionálják magukat magyarként Szlovákiában. Ami pedig a műhelymunkát illeti, véleménye szerint nagyon jó módja volt ez a kapcsolatépítésnek, hiszen ilyen eseményeken jövő nemzedéke „találkozhat és felépülhet“.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.