A véradókat kellemes környezetben várják a galántai kórház második emeletén (A szerző felvétele)
Kedden reggel a város polgármesterének szervezésében lehetett vért adni a galántai kórházban. A hematológiai osztály egész évben számít a véradókra, akiknek a száma általában nyáron visszaesik.
Ismét megszervezték Galántán a polgármester vércseppje - primátorská kvapka krvi elnevezésű véradást, amelynek már évek óta hagyománya van a városban. Az eredetileg a városházán tervezett mobil véradás technikai okok miatt a kórház hematológiai osztályán valósult meg. Az osztály vezetője, Erika Slobodová elmondta, az ötfős személyzetből sajnos hárman megbetegedtek, így nem tudták vállalni a kiszállást a városházára. Kifejtette, a véradókat a kórházban minden hétköznap 7 és 10 óra között várják, 10 és 13:30 óra között pedig plazmát lehet adni.
„Úgy tűnik, a számuk valamelyest emelkedik, ami minden bizonnyal azért van, mert szabadon választhatnak időpontot, bármikor jöhetnek, amikor ráérnek. A maihoz hasonló szervezett véradásokat azért szeretjük, mert a lakosság szélesebb rétegét szólítják meg, mindig megjelennek új véradók, fiatalok”
– fogalmazott az osztályvezető főorvos. Az első alkalommal vért adókat arról tájékoztatta, hogyan zajlik a véradás. Első lépésként egy kérdőívet kell kitölteni a véradó általános egészségi állapotáról, majd vért vesznek tőle, amelyet kivizsgálnak. Az orvossal közösen átnézik és kiértékelik a kitöltött kérdőívet, amelyből kiderül, hogy alkalmas-e véradásra. Vannak bizonyos paraméterek, amelyeket be kell tartani, ezek eltérőek a nőknél és a férfiaknál. Az osztályvezetőtől azt is megtudtuk, hogy a nyári időszakban kevesebb a véradó a szabadságok, kirándulások miatt, ugyanakkor több a baleset, tehát olyankor előfordulhat, hogy hiány van a vérből.
„Bizonyos vércsoportokból szokott kevesebb lenni, olyankor felhívást teszünk közzé, hogy sürgősen keresünk véradókat, így pótoljuk a hiányt. A véradásra meghatározott időpontra, előre is be lehet jelentkezni az internetes oldalunkon keresztül. Aki így tesz, azt előnyben részesítjük”
– egészítette ki Patócs Szilvia nővér. Az osztály más alkalmazottai azt is elmondták, hogy a véradáskor levett vért további vizsgálatoknak vetik alá, amelyek hosszadalmas, időigényes feladatok. Olyan is előfordul, hogy nem tudják felhasználni a levett vért, mert csak ekkor derül ki, hogy valamilyen betegség hordozója a véradó. Úgy vélik, azért is hasznos dolog véradónak lenni, mert rendszeresen kivizsgálják a leadott vért, így az esetleges betegségekre is fény derül. Kolek Péter, Galánta polgármestere hangsúlyozta, az ilyen rendezvények emberéleteket menthetnek, ezért reméli, hogy a jövőben is meg tudják tartani ennek hagyományát.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.