Fókuszban a tudósok és a művészek

Kassa. A nagy sikerű Mindentudás Egyeteme mintájára indul Kassán az az előadás-sorozat, amely a kelet-szlovákiai régióban tevékenykedő, ám a nagyközönség számára ismeretlen kutatókra, tudósokra szeretné irányítani a közfigyelmet.

A program összeállítói havonta egy magyar nyelvű előadást terveznek, a rendezvény súlyához méltó, igazi „lelátós” egyetemi aulában, a TeleDom konferenciaközpontban. Február 28-án, a nyitó rendezvényen Dusza János professzor ad elő „A modern kerámiák varázsa az agyagedényektől az űrsiklókig” címmel.

A Rovás Polgári Társulás és a Kikelet ifjúsági szervezet tagjai úgy gondolták, a Magyarországon bevált ötlet domesztikálható, a helyi körülményekhez alkalmazható. A kezdeményezés egyik célja a tudomány és a művészetek népszerűsítése, másik célja azonban jóval merészebb és előremutatóbb. „Szeretnénk, ha a Kassai Mindentudás Egyeteme a Kassán és Kelet-Szlovákiában élő magyar értelmiségiek fórumává nőné ki magát” – áll a Rovás Polgári Társulás honlapján, amelyről azt is megtudtuk, a régióban tevékenykedő (el)ismert egyetemi tanárokból, kutatókból és művészekből álló programbizottság félévente állítja össze a programot. Legközelebb a nemzetközi szaktekintélynek számító Rácz Olivér professzor beszél az orvostudományról. „Szeretnénk megmutatni, hogy a kisebbségi kultúra nemcsak az értékek őrzéséből áll, hanem azok teremtéséből és átadásából is” – mondta lapunknak Szabó Pál tudományos kutató, a kezdeményezés főszervezője, hozzátéve, hogy egyetlen fillér támogatás nélkül vágtak bele az ötlet megvalósításába, minden önkéntes alapon zajlik. Ez annyit jelent, hogy az előadók ingyen vállalták a részvételt, a szervezők nem kapnak pénzt munkájukért, sőt a termet is ingyen bocsátja rendelkezésükre a konferenciaközpont. A tervek között az is szerepel, hogy az előadások után egy-két héttel beszélgetésre invitálják az érdeklődőket a kassai Márai Stúdióba, ahol közelebbről is megismerhetik a hónap előadóját.

Az első vendég itt is Dusza János, a Szlovák Tudományos Akadémia anyagkutatói intézetének munkatársa lesz. Február 28-i előadásban a modern és a klasszikus kerámiai anyagok közötti különbségeket, szövetszerkezeti, mechanikai, mágneses, elektromos és biogyógyászati tulajdonságaikat taglalja. Beszél ezen anyagok felhasználásáról például a korszerű kozmetikai termékek, információs technológiai alapanyagok, űrrepülők védőpajzsa, autók, repülőgépek, sporteszközök alkotórészei, gyógyászati anyagok terén. A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak 18.30-kor a Timonova 27. szám alatti konferenciaközpont Einstein aulájában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?