Filokália – a szép, a jó és az igaz, s újonnan az erény szeretete

A filokália ősi görög szó, szerzetesi közegből származik, ma már a szótárakban sem szerepel. Tartalmát úgy fogalmazták meg: a szép, a jó és az igaz szeretete. Ma talán az erény szeretetének fordíthatnánk, ami alatt a Filokália tagjai ugyanazt értik, mint a régi szerzetesek.

A filokália ősi görög szó, szerzetesi közegből származik, ma már a szótárakban sem szerepel. Tartalmát úgy fogalmazták meg: a szép, a jó és az igaz szeretete. Ma talán az erény szeretetének fordíthatnánk, ami alatt a Filokália tagjai ugyanazt értik, mint a régi szerzetesek.

A civil szervezetek nagy része hangzatos ígéretekkel hirdeti, mi mindent kíván tenni a „helyi kultúra” felvirágoztatása érdekében, aztán egy-két előadás megszervezése után rövidebb-hosszabb megtorpanás következik. Ez egyébként szinte természetes a civil szervezetek esetében, ezt hívják álomfázisnak, amelyet aztán vagy „ébredés”, tehát további munka vagy leépülés követ. A bodrogszerdahelyi Tóth Mihály görög katolikus pap által vezetett Filokális szervezetnek azonban nincs ideje aludni, leépülésről szó sem lehet. Legutóbbi szokásos találkozójukra Czeizel Endre genetikus professzort hívták meg, az előadást legalább kétszázan hallgatták meg.

A szervezetbe bárki beléphet, aki a fentebb megfogalmazott elveket vallja, befizet 1000 koronát, és ledolgoz a szervezetnél évente legalább három napot. Ez lehet szellemi – egy-egy találkozó megszervezése – vagy fizikai tevékenység, amikor esetleg egy horgásztanyát kell kitakarítani, mert a hétvégén ott találkozik a társaság. Öttagú a vezetőség, amelynek Tóth Mihály az elnöke. Amikor arról kérdezem, mi ösztönözte a társaság létrehozására, azt mondja, a bodrogközi embernek nem a pénz, illetve nem a pénzhiány a legnagyobb problémája, hanem az, hogy ha szeretne kulturált emberekkel találkozni, nincs rá lehetősége. „Véleményem szerint a Bodrogköz társadalmi vezetőinek kultúráltsága mélyen az egyszerű munkásemberé alatt van, ami alatt azt értem, hogy az értelmiségünk nagy része szellemileg nem képzi magát, mérnökeink, pedagógusaink nem olvasnak, nem járnak színházba és ennek következtében a szellemi élet leépült a Bodrogközben” – állítja határozottan. Barátaival éppen ezért kezdeményezte az értelmiségi találkozókat, amelyeken „lehetőség nyílik színvonalas, értelmes, kulturált magyar emberekkel találkozni”. Olyanokkal, akiktől lehet tanulni. Saját megítélése szerint az igyekezet anynyira sikerült, hogy most már azon kell gondolkodniuk, miként tartsák távol azokat, akik csak szeretnének kulturáltak lenni, noha nem azok. Feltétlenül szükség van az ehhez hasonló találkozókra, állítja Bodnár Katalin a találkozó egyik résztvevője. „Nagyon jó, hogy hasonszőrű emberekkel találkozhatom. Már nem is emlékszem, mikor jöttünk össze enynyien, és örülök, hogy látok itt olyanokat is, akik nem kimondottan értelmiségi szakmát képviselnek.” „Az emberek ismét egymásra találhatnak, időt szakíthatnak arra, hogy egymással foglalkozzanak. A találkozásokon túl szakmailag is sokat ad egy-egy ilyen előadás” – mondja Hornyák János, a találkozó másik résztvevője. A Filokália tagjai nemcsak előadókat hívnak meg, hanem ők maguk is előadnak, hol Bécsbe, hol Budapestre, és ilyenkor persze újabb kapcsolatok és ötletek születnek. Ezeknek köszönhetően gyermektáborokat, irodalmi esteket szerveznek. Sajnálatos, hogy néhány rosszindulatú ember miatt még mindig nem sikerült saját ingatlanhoz jutniuk. Már megszerezték a pénzt is a kiszemelt épület megvásárlására, amelyből székházat szerettek volna kialakítani, ám ügyeskedők mesterkedései megakadályozták ezt.

Eleinte a kezdeményezés több kérdést is felvetett. Sokakban kétségeket ébresztett a meghívottak kiválogatásának módszere. Miért csak az kap(hat)ott meghívót, aki főiskolai vagy egyetemi végzettséggel rendelkezik? Egy középiskolás értelmes ember már nem lehet részese egy értelmiségi találkozónak? Miért egyházi személy szervezi az ilyen találkozókat, kérdezték. Ma már nemcsak főiskolások kapnak meghívót, hanem bárki, akit a többiek javasolnak, és kitiltottak már főiskolást is, ha nem megfelelően öltözött, viselkedett. A rendezés joga továbbra is nyitott. Bármely más civil szervezet folytathat hasonló tevékenységet, hiszen a Bodrogközben is gombamód szaporodnak az új polgári társulások, civil szervezetek, hangzatosnál hangzatosabb jelszavakkal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?