Felvidéki Vállalkozói Expó Dunaszerdahelyen

Panelbeszélgetés a vállalkozói mentorprogramokról (Jakubec Ágnes felvétele)
Dunaszerdahely |

Hatodik alkalommal szervezték meg a Felvidéki Vállalkozói Expót, amelynek ismét a dunaszerdahelyi MOL Aréna adott otthont. Negyvenöt kiállító, előadások, mentorprogramok bemutatása vállalkozóknak, lehetőségek üzleti kapcsolatok bővítésére és egy motivációs előadás fogadta az érkezőket.

A Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetsége 2016-tól építi a szlovákiai magyar vállalkozói közösséget. Ezalatt közel 1000 vállalkozó csatlakozott a kezdeményezéshez, szerte a régiókból. Az expót hatodik alkalommal szervezték meg, az érdeklődés évről évre nagyobb, idén két hét alatt elfogytak az elővételes kiállítói jegyek.

Igény van, az érdeklődés óriási, jövőre még több kiállítót szeretnénk fogadni. A visszajelzések alapján az expón remekül működik a kapcsolatteremtés, a vállalatok közötti tranzakció (B2B) és a termékeladás, illetve a fogyasztó felé történő értékesítés (B2C) is. Környékünkön nagy probléma, hogy a vállalkozók városon belül sem ismerik egymást, nemhogy régión vagy országon belül, ezért is jó lehetőség részt venni az expón. A mostanin Királyhelmectől Somorjáig vannak kiállítók

– részletezte Iván Tamás elnök.

(a szerző felvétele)

Maradj a víz felett!

A Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetségének több rendezvénye van országszerte. Az Év vállalkozója versenyt Komáromban, a Felvidéki Vállalkozók Bálját Rimaszombatban, a középiskolások és egyetemisták start-up versenyét Kassán tartják. Emellett különböző regionális rendezvényekkel is próbálják összekapcsolni a termelőket. A megnyitón részt vett Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, aki arról tájékoztatott, hogy megyei szinten hogyan tudják támogatni a vállakozókat. Kiemelte a Rába–Duna–Vág ETT Kisprojekt Alapot, amely kisebb terjedelmű pályázatok támogatásának az eszköze, regionális szinten kizárólagosan a megye dönt. Megemlítette, hogy a megye a Kerületi Innovációs Fejlesztési Ügynökséggel közösen milyen stratégiát dolgozott ki a kis- és középvállalkozások fejlesztésére, továbbá hogyan támogatják a duális képzést megyei szinten. Forró Krisztián azt emelte ki, hogy nagyvállalatokkal ellentétben a kis- és középvállalkozók felelősséggel tartoznak a környezetüknek, mivel egy közösségért dolgoznak, állandóan meg kell újulniuk. Ezért támogassuk őket, éljünk a lehetőséggel, ismerkedjünk meg a helyi termékekkel.

Az idei expó mottója: „Maradj a víz felett, tanulj meg úszni.” Azért választották a szervezők, mert vállalkozóként nem volt egyszerű a felszínen maradni az elmúlt években, óriási mértékben emelkedtek a kiadások. „Az expó célja elérni, hogy a vállalkozók minél felkészültebbek legyenek és erősítsék, bővítsék a kapcsolatrendszerüket”– mondta Iván Tamás. A kis- és középvállalkozói szektor szerepe nem elhanyagolható, az erős vállalkozás a régiót gazdagítja, a legtöbb esetben a nyereség itt marad a régióban, nem vándorol ki. Aláhúzta, egységben kell gondolkodni, csapatban könnyebb a víz felett maradni.

(a szerző felvétele)

Mentorprogramok

A soron következő informatív panelbeszélgetésben bemutatták, milyen vállalkozói mentorprogramokkal várják a vállalkozókat. A Felvidéki Mentorprogramban a mentoráltak és a mentorok is a vállalkozókból kerülnek ki és őket párosítják össze, igényeiknek és megoldásaiknak megfelelően tudnak együtt dolgozni és fejlődni. Ez egy 5-6 hónapos mentorprogram. A Rohonczy Gedeon Mentorprogram egy szűkebb együttműködés, lényege, hogy két éven át mentorok, tapasztalt tanácsadók segítik a fiatal vállalkozókat. A mentorált kilenc szakemberrel együttműködve felépíti a cég stratégiáját, a mentorok segítik a kommunikációt. A heti szintű konzultációk is azt szolgálják, hogy egy kiemelkedő terméket hozzanak a piacra. Csík László, a Rohonczy Gedeon Mentorprogramot koordináló CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. ügyvezetője kiemelte, ebben a programban nem lehet középszerűt nyújtani, a legjobbra kell törekedni. A program célja a Szlovákiában élő magyarok szülőföldön maradásának és boldogulásának támogatása, a családi gazdaságok megerősítése. Simon Vilmos docens, a Rohonczy Gedeon vezető mentora elmondta, alapvető a bizalom elnyerése a mentor és a mentorált között, enélkül nem megy, viszont ez egy hosszú folyamat. A mentorprogramra sokan idegenként tekintenek, mert nem a kultúránk része. Vissza kell hozni, a tapasztalt vállalkozó felelőssége, hogy segítse a kezdőt. Hajnal Virág, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője aláhúzta, fejlődni csak közösségben lehet, ezért szerveznek konferenciákat, hogy a vállalkozók megismerjék egymást, együttműködésre biztatják őket. Helyi nagyvállalkozókat szólítanak meg, hogy mentorálják a kezdő kisebbeket. Szlovákiában most indul a program második évada, a jelentkezők száma már 80 felett jár. A programra december elsejéig még lehet jelentkezni a vallalkozzokosan.sk oldalon. A tapasztalatok azt mutatják, a vállalkozás elején mindenki bizonytalan, félti az ötletét, kishitű, nem tudja, a számos lehetőség közül melyiket válassza, kiben bízhat meg. De vajon miért segítenek a mentorok, hogyan nyerik el a kezdők bizalmát? Hajnal Virág erre azt mondta, a vállalkozások többnyire egyforma problémával küzdenek, amelyeket akkor tudunk csak megoldani, ha megosztjuk őket. El kell hinni a vállalkozónak, hogy értékes és csak akkor tud értékes lenni, ha egy közösségben helyezkedik el, ebben segít a mentorprogram. Tanácsadás a kisebbeknek, fejlesztés és közösségépítés, ezek voltak a kulcsszavak. Megjegyezte azt is, egy mentor más típusú szemléletmódot képvisel, olyat, ami nálunk idegen, ugyanakkor a mentor is tanulhat a mentorálttól, egy sikeres pályafutás után is kell küldetéstudat. Azzal zárta, a program célja, hogy 20-30 év múlva ne legyen szükség a mentorprogramra, magától működjön a vállalkozói közösségen belül.

A kiállítók különböző iparágakból érkeztek, termékeikkel közelebbről lehetett megismerkedni, kipróbálni, megvásárolni. A vízkezeléssel foglalkozó komáromi cég másodszor vett részt az expón. Pár éve tagjai a Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetségének, rendszeresen vesznek részt üzleti reggelin a régióban. Kapcsolatrendszerük bővítése érdekében szívesen jöttek el az idei expóra. A családi vállalkozás a jelenlegi felállásban öt éve működik, a termékeiken kívül oktató programot is nyújtanak vízszerelőknek szerte az országban, amire nagy igény van.

(a szerző felvétele)
(a szerző felvétele)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?