Megható esemény helyszíne volt a magyarországi Mosonszolnok. A Mosonszolnoki Ifjúságért Hagyományőrző Egyesület (MIHE) és az Őszirózsa Nyugdíjas Klub vendégül látta a feketenyéki Szentcsalád Imakört, valamint a feketenyéki Nyugdíjas Klubot.
Felvidéki örökségünk 1946–1948
Ennek megtekintésére invitálta a MIHE Feketenyék lakosságát, a kitelepítettek rokonait, az érdeklődőket. Időközben bekapcsolódott a programba mindkét község nyugdíjasklubja, így telt meg aztán a 45 fős autóbusz, amivel a vendégek érkeztek.
Az egész napos rendezvény temetőlátogatással kezdődött, majd az elhunyt kitelepítettekért mondott szentmisét Kökény László esperesplébános. Ebéd után a vendégek megtekintették a kiállítást, amely a kitelepítettek magukkal hozott holmiját mutatja be. A plébánia földszintjén a korabeli életet hűen tükröző szoba, konyha, kamra, pajta fogadja a látogatókat. A hurkatöltőtől a menyasszonyi kombinéig, a szecessziós kávéskészlettől a varrógépen át, a Feketenyéken használt rákfogó szerszámokig minden megtalálható itt, amit 60 éven át féltve őriztek a padlásokon, kamrákban, fiókok mélyén. A plébánia emeletén megtekinthetők az írásos dokumentumok, fehérlevelek, a hátrahagyott ingatlanokról készített leltárak, iskolai bizonyítványok, fényképek, imakönyvek, családi Bibliák, valamint az összes felvidéki település neve, ahonnan Mosonszolnokra érkeztek a kitelepítettek, a menekültek, a deportálásból visszatérők, akiknek a teljes névsora is látható itt. (Az eddigi adatok szerint 21 településről 528 személy érkezett.) A kitelepítéssel, magyarellenes intézkedésekkel, Beneš-dekrétumokkal kapcsolatos történeti áttekintést is olvashatták a látogatók, valamint a Felvidékről érkezett szentképekből, kegytárgyakból összeállított kis házi oltárnál gyertyát is gyújtottak szeretteik lelki üdvéért.
A kiállítás megtekintése után a mosonszolnoki kultúrházban ismerkedett egymással a két nyugdíjasklub, ezután estébe nyúló beszélgetés, nótázás fokozta a hangulatot. Ezen a napon örülhettek egymásnak az évek, évtizedek óta nem látott rokonok, szomszédok, iskolatársak. Szívszorongató érzés volt látni az idős asszony örömét és büszkeségét, amint a házi oltár hímzett terítőjén felismeri édesanyja keze munkáját.
Kovács János, hajdani hidaskürti plébános szavai szerint „Akinek igaza van, az várhat, és az sok mindent kivár. Mert az igazságnak előbb-utóbb győznie kell, és a szeretetnek is győznie kell a gyűlölet felett.”
A kiállítás még megtekinthető
A Felvidéki örökségünk 1946–1948 című kiállítás egyénileg és csoportosan is megtekinthető minden páratlan szombaton 15-től 18 óráig, de a [email protected] e-mail címen, vagy a 00 36 20 37 87 092 telefonszámon történő előzetes egyeztetéssel bármilyen más időpontban is látogatható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.