Ezüst és acél – történelemformáló fémek a galántai múzeumban

Ezüst és acél
Galánta |

Ezüstből, acélból készült ékszerek és fegyverek kiállításával várja az érdeklődőket a Galántai Honismereti Múzeum. A szeptember 11-én megnyíló, november végéig látogatható tárlaton egy ékszerművész és egy díszműkovács alkotásai mellett a múzeum saját gyűjteményének darabjait is láthatja a közönség.

Ékszereken és kovácsolt fegyvereken mutatja be a Galántai Honismereti Múzeum legújabb kiállítása az ezüst és acél felhasználásának, megmunkálásának fejlődéstörténetét. A megnyitó szeptember 11-én 17 órakor lesz a múzeum kiállítótermében. Pukkai Judit múzeumpedagógus kifejtette, ahogy az ember megtanulta megmunkálni a fémet, úgy formálódott az emberiség története. 

„Az évszázadok során a kézművesek, feltalálók, mérnökök olyan technológiai eljárásokat dolgoztak ki a fém megmunkálására, amelyek mind előbbre vitték az emberiséget – az első fémből készült gyöngyöktől, szögektől és tőröktől kezdve a felhőkarcolók és repülőgépek acélszerkezetén át a csúcsteljesítményű számítógépekig. A finoman kidolgozott ékszereket az uralkodók és a főúri osztály tagjai viselték, az egyre jobb minőségű fegyverek pedig újabb és újabb területek meghódítására, vagy védelemre szolgáltak. A kiállítás az ezek mögött a csodálatos tárgyak mögött rejlő technikákat, folyamatokat is bemutatja. A látogatók betekintést nyerhetnek régmúlt korokba, amikor az ember és a fém közös története elkezdődött” 

– fogalmazott. Azt is megtudtuk tőle, hogy a kiállításon Henrieta Môcová ékszerművész és Róbert Môc díszműkovács alkotásain keresztül mutatják be az ezüst és az acél, a két fém lenyűgöző történetét. 

„Az ezüstnek ősidők óta varázserőt tulajdonítottak, ez a későbbiekben beigazolódott a gyógyászatban. A legrégebbi pénzérmék is ezüstből készültek és egészen a modern fizetőeszközök bevezetéséig ezüstből készültek a pénzérmék. A vas legfontosabb ötvözetét, az acélt a régészeti leletek alapján az ember az i.e. 2. évezredben ismerte meg, a modern világunk nélkülözhetetlen alapanyaga lett, felhasználása egyre szélesebb skálán mozog” 

– egészítette ki Pukkai Judit. A november végéig látogatható kiállításon azt is szeretnék bemutatni annak készítői, hogy az ékszerek és fegyverek mint a gazdagság és hatalom jelképei mi mindent árulnak el az előző századokban élt emberekről, a korábbi társadalmakról. Emellett a közönség abból is ízelítőt kaphat, hogy néznek ki azok a gyűjteményi tárgyak, amelyeket kikezdett az idő.

Róbert Môc díszműkovács egyik munkája
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?