A baleset jellemzője, hogy mindig váratlanul és gyorsan történik. Elég néhány másodperc, s a szerencsétlenséget szenvedett ember élete már soha nem lesz olyan, mint azelőtt. A párkányi Kollár Sándor számára az a bizonyos pár másodperc idestova 22 éve történt: a férfi felmászott a cseresznyefára, az ág letörött és ő a földön landolt.
Ez nem betegség, ez állapot
Az esést ugyan túlélte, de a baleset teljesen megváltoztatta az életét. A korábban örökmozgó, életerős, szenvedélyes vadász a szerencsétlenség óta kizárólag tolókocsival képes mozogni.
„Ez nem betegség, hanem állapot” – állítja. Jelenleg a körülbelül 170 tagot számláló civilizációs betegségek által sújtottak szövetsége és a szlovák mozgássérültek párkányi vegyes szervezetének titkára. Mindent megtesz annak érdekében, hogy sorstársaival együtt a lehetőségekhez mérten teljes életet éljenek. Évekig szorgalmazta, hogy a 11 ezer lakosú Párkányban a tolókocsisok is akadálytalanul közlekedhessenek. Kérése megértő fülekre talált az önkormányzatban.
„Ma már az egész városban a mozgássérültek és a tolókocsisok akadálytalanul mozoghatnak. Ehhez igazodnak a járdák, az utak. Az önkormányzat évente lehetőségeihez mérten, 100-150 ezer koronát fordított e célra” – tájékoztat.
Párkányban a mozgássérültek szlovákiai szervezete 1999-ben létrehozta a Relax rehabilitációs központot. Ide évente több ízben általában egy-két hetes csoportos foglalkoztatásokra jönnek a rászorultak.
„Ezért is örülünk annak, hogy szeptember 26-án a Vadas fürdő fedett uszodájában átadtuk a mozgássérültek számára készült emelőt. Sokak álma teljesült ezen a napon, hiszen mi is szeretünk úszni, ám ezt korábban nemigen tehettük meg. A tolókocsiból nehezen jutottunk a medencébe, a felnőtt mozgássérült súlya általában eléri a 70-80 kilogrammot, egy ilyen tömeget roppant nehéz mozgatni. Ha hívtunk is valakit segítségül, nem tudhattuk előre, hogy a látszólag erős férfinek nincs-e valamilyen betegsége, ami miatt nem emelhet. Arról nem is szólva, hogy egy vizes testet, amelyet biztosan megfogni sem lehet, rendkívül nehéz beemelni a tolószékbe. Mára ez a probléma megoldódott. A fedett uszodában felszerelt POLI II. német gyártmányú emelő pontosan 380 007 koronába került, ugyanilyen működik a pőstyéni fürdőben is, és Szlovákiában az ugyancsak Pöstyénben működő SAJO cég forgalmazza. Amikor elhatároztuk, hogy megszerezzük az emelőtt felmerült a legnagyobb gond: honnan szerezzünk pénzt? Végül ez is sikerült. Támogatóink voltak: A közép- és kelet európai országokkal együttműködő holland alapítványok, a városi hivatal és a KAPPA Rt. papírgyár. Természetesen köszönetet kell mondanom Gyetven Miklósnak, a Vadas fürdő igazgatójának is” – sorolja segítőiket Kollár Sándor. Azt mondja, az úszás sokat javít a mozgássérült fizikai és lelki állapotán, ezért is fogadták örömmel a hírt, hogy a tolókocsis számára az uszodába való belépés ingyenes, kísérőjének a belépőjegy felét kell fizetnie.
„Ezt az emelőt jól kitudjuk használni, hiszen a fedett uszoda nyaranta is működik az esti órákban. ĺgy tehát ha kicsit más formában is, de nem maradunk le a nyári strandolásról” – jegyzi meg mosolyogva, majd egy plakátot mutat. A nyomtatványt esztergomi sorstársaiknak szánják.
„Szeretnénk felvenni a kapcsolatot a mozgássérültek esztergomi szervezetével. Azt gondoltuk, idővel közös programokat, kirándulásokat szervezhetnénk. A Mária Valéria híd megnyitása után bármikor átmehetünk a túlsó partra, ezt korábban, amikor még a komp üzemelt, csak autóval tehettük meg. Esztergomban nincs fedett uszoda, a miénket viszont most már használhatják az ottani rokkantak, mozgássérültek is” – fűzi hozzá búcsúzóul.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.