Erőműveket építenének a Duna régi medrében Doborgaznál?

Doborgaz
Pozsony |

Felröppent a hír, hogy erőműveket építene az állam a Duna régi medrében. A környezetvédők és a szakértők ellenzik, a politikusok tagadják az értesüléseket.
 

Erőművek építését tervezi az állam, a Duna régi medrében, Dunacsún és Szap között a nyilvánosság, a szakértők és a környezetvédők bevonása nélkül – állítják a környezetvédők, és állításukat a vízügyi szakértők is alátámasztják.

A szakvélemények

Martin Mišík vízügyi szakember, a Szlovák Vízerőművek Bizottság elnökségi tagja elmondta, szlovákiai és magyarországi vízügyi tisztviselők egy csoportja vízerőművek építését tervezi a Duna régi medrében, a bősi erőmű közelében. „Véletlenül tudtuk meg, mi készül. Egyrészt az internetről, másrészt magyarországi barátainktól, illetve a bősi vízerőmű felépítésének 25. évfordulójára megrendezett tavalyi pozsonyi konferencián. Februárban találkoztunk Stanislav Fialíkkal, a bősi vízmű kormánymegbízottjával, aki megerősítette, igaz az állítás, valóban tervezik 3-4 erőmű megépítését a régi mederben. Szerettük volna elérni, hogy a tervezési és előkészítési folyamatba vonjanak be szakértőket és környezetvédőket, de nem jártunk sikerrel. Bár Fialík találkozásunk után a médiában tagadta ezt a szűk körben elhangzott kijelentését, magyarországi barátainktól nem hivatalos úton értesültünk arról, hogy az erőműépítések nagyon is aktuálisak, de erről továbbra sincs hivatalos információnk. Senki nem kérte ki a Szlovák Vízerőművek Bizottságának véleményét és állásfoglalását az ügyről, én is csak magánszemélyként mondom el a szakmai véleményemet. Nem a szándék ellen harcolok, habár meggyőződésem, hogy az új erőművek szükségessége erősen megkérdőjelezhető, hanem azért, hogy szakmailag tiszta és átlátható legyen ez az ügy” – mondta Mišík.
 

Már a cég megvan

Doborgaz környékén az utóbbi hetekben százával vágják ki a part menti fákat. Bár nem tudható, ez összefüggésben van-e a tervezett építkezéssel, mindenképpen elgondolkodtató, hogy a folyó közvetlen közelében, az árterületen vágják ki az egészséges fákat. Andrej Kovarik, az Állami Környezetvédelem aktivistája és Pozsony megye képviselője elmondta, elképzelhetőnek tartja, hogy a tervezett építkezésekhez készítik elő a terepet. „A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalattól tudjuk, hogy négy erőmű megépítését tervezik a Duna régi medrében, ezek közül legalább egyet Dunakilitinél, Doborgaz közelében. Ha a környezetvédelmi minisztérium azt állítja, hogy erről a szándékról semmit nem tud, akkor komoly kommunikációs problémái lehetnek a fennhatósága alá tartozó vállalattal” – mondta Kovarik. Ilyen nagyszabású építkezések csak jelentős uniós támogatással valósulhatnak meg, és nem mindegy, ki kapja a megbízatást. Kovarik azt mondta, tudomása szerint Magyarországon már megvan a cég is, amely magyar részről építeni fogja az erőműveket. Petíciót indítottak a vízerőművek építése ellen (www.ekoforum.sk/peticia/dunaj), amelyhez két hét alatt több mint 2800-an csatlakoztak. „Amikor februárban találkoztunk Fialík kormánymegbízottal, azt mondta, ez az ügy már eldőlt. Később, a médiában az nyilatkozta, az aggodalmunk alaptalan, mert a Duna mentén folyó munka csak egy környezetvédelmi felmérés része” – zárta Kovarik. A környezetvédők, vízügyi szakemberek párbeszédet szeretnének folytatni a környezetvédelmi minisztériummal, ahogy fogalmaztak, nemcsak árvíz- és környezetvédelemről van szó, hanem egy óriási ivóvízkészlet megóvásáról is.

Átgondolatlan elképzelés

A Pozsonyi Vízisportok Klubjának Egyesülete szakmai elemzést készíttetett az erőművek megépítésének ökológiai hatásáról. Az elemzés elsőrangú vízügyi szakemberek közreműködésével készült. „A kollégák nem írták alá az elemzést, mert attól tartanak, problémák adódhatnának a munkahelyükön, ahol a vezetőségi tagok politikai pártokhoz kötődnek. Nem ez lenne az első eset, hogy valaki kegyvesztett lesz, mert vállalni meri szakmai véleményét” – mondta Martin Mišik. Az elemzésből egyértelműen kiderül, hogy a Duna régi medrében erőműveket építeni technikailag átgondolatlan és rossz elképzelés. A szakvélemény szerint nem tudni, milyen problémát oldanának meg, ellenben biztos, hogy jó néhányat előidéznének. Negatív hatással lennének a környezetre, az élővilágra, az ivóvíz minőségére, az őshonos állat- és madárvilág már amúgy is jelentősen megtépázott élőhelyeire.

Az ellenzők és a szakemberek szerint az uniós pénzek célirányos felhasználásáról van szó, ami annál meglepőbb, mert az erőművek felépítésével több európai uniós szabályt is megszegnének.
 

Kapcsolódó cikkünk

Megszólalnak az érintettek

A témáról megkérdeztük a környezetvédelmi minisztériumot. Azt a választ kaptuk, hogy a minisztériumnak nincs hivatalos információja arról, hogy a Duna régi medrében építkezéseket terveznének, Hangsúlyozták, nem tudnak arról, hogy a Duna régi medrében vízerőművek építését terveznék. „A közlekedési minisztérium vízi közlekedési részlege 2017-ben tanulmányt készíttetett A hajózás feltételeinek felülvizsgálata a Duna régi medrében nagyobb hajók számára címmel, belső használatra. Hangsúlyozzuk, kizárólag kutatási tanulmányról volt szó, amely a Duna régi medrének nemzetközi hajózásra alkalmas bővítését térképezte fel. Ebben felvetődött minimális mennyiségű hajózási lépcsők elhelyezése a régi meder egy szakaszán, melyek vízduzzasztóként lehetővé tennék nagyobb hajók áthaladását. Ez a tanulmány folytatása a 2015-ösnek, amely a régi, Dunacsún és Szap közötti Duna-meder hajózhatóságát taglalta, arra az esetre, ha a bősi vízerőmű elromolna” – mondta Karolína Ducká minisztériumi szóvivő. Ladislav Miko, az Európai Bizottság szlovákiai kirendeltségének vezetője szerint túl kevés az információ, nem tudja megítélni, mennyire érintettek az uniós szabályok, azt sem, milyen stádiumban van a projekt. Stanislav Fialík kormánymegbízott lapunkkal annyit közölt, az a feladata, hogy az annak idején Csehszlovákia és Magyarország között Bős–Nagymaros építéséről kötött szerződésben foglaltakat garantálja Szlovákia részéről. Nem léteznek azonban olyan konkrét technikai tervek, amelyek a régi Duna medrében az említett építkezésekhez köthetők. A „vizesek” elképzelései tévesek.

„A régi meder bárminemű módosításáról pillanatnyilag nincs szó. A konkrét tervekről, megoldásokról, biztosan tárgyalni fogunk magyar partnereinkkel és a szlovákiai szaktekintélyekkel. Mindenképpen Szlovákia érdekeit tartjuk szem előtt” – közölte lapunkkal Fialík.

Somogyi Katalin

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?