Rozsnyó. A város vezetése a napokban közadakozást hirdetett egy emlékmű felállítására, amellyel a holokauszt áldozatainak állítana emléket. Erről tájékoztatta lapunkat Tomány Éva, Rozsnyó város krónikása. „Az elképzelésünk egy monolit lenne, tehát egy kő, de a részleteket teljesen a művészre hagyjuk.
Emlékmű a rozsnyói zsidóknak
Ennyi maradt meg a rozsnyói zsinagógábólA szerző felvételeRozsnyó. A város vezetése a napokban közadakozást hirdetett egy emlékmű felállítására, amellyel a holokauszt áldozatainak állítana emléket. Erről tájékoztatta lapunkat Tomány Éva, Rozsnyó város krónikása. „Az elképzelésünk egy monolit lenne, tehát egy kő, de a részleteket teljesen a művészre hagyjuk. Annyi kikötésünk van még, hogy a holokauszt áldozatainak névsora szerepeljen az alkotáson.” Azon még dolgoznak, hogy ez a lista minél pontosabb legyen, Rozsnyóról 1944-ben négyszáznál több zsidót hurcoltak el. – Van egy összeírásunk, amelyből tudjuk, hogy a háború alatt mennyi család élt Rozsnyón, de az is pontatlan lehet – tette hozzá Tomány Éva. Gömörben 1848 után telepedhettek csak le a zsidók. A rozsnyói zsidóknak zsinagógájuk is volt a városban, amelyet 1893-ban szenteltek fel. Ezt a 60-as években lerombolták, amelynek helyére buszmegállót építettek, jelenleg az Általános Hitelbank parkolója található a valamikori zsinagóga helyén. Ma már csak egy nagy, sima kő jelzi a közeli helyet, ahol a 13 méteres épület magasodott A Rozsnyói Bányászati Múzeum őriz néhány, az épületről származó díszítést, köztük egy plasztikusan kifaragott tórát, amely a zsinagóga homlokzatának legtetején állt. Az emlékmű leleplezését a jövő év júniusában tervezik, a holokauszt 60. évfordulója alkalmából. Az adományokat elsősorban a rozsnyói lakosoktól remélik, továbbá azoktól, akik visszatértek a koncentrációs táborokból Rozsnyóra, illetve Szlovákiába, és azoktól is, akik nem ide tértek vissza, hanem szétszóródtak a világban. Az emlékművet ott állítják fel, ahol valaha a zsinagóga állt. Rozsnyón semmi jele sem maradt annak, hogy itt valaha zsidók is éltek. A régi és újabb temető sincs már meg, a régi imaház leégett, a zsinagógát pedig lerombolták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.