Komárom sok mindenről híres, de azt talán kevesen tudják, hogy a köztéri emlékjelekből (szobrok, emléktáblák stb.) különösen sok található a város területén. L. Juhász Ilona etnológus idén megjelent könyve ezeket az objektumokat veszi számba.
Emlékjelek a történelem sodrában
L. Juhász Ilona Komárom emlékjelei az államfordulatok és rendszerváltások tükrében című, tavasszal megjelent új könyvét mutatták be a napokban a Zichy-palotában. A kézirat lezárásakor 302 emlékjel állt már a Duna menti városban. Ezek közül 171-et a rendszerváltás után állítottak, vagyis ha 28 évvel számolunk, akkor azóta átlagosan 6,1 objektumot lepleztek le egy-egy esztendőben. Pusztán ez a gyakoriság felkeltheti a társadalomtudós figyelmét. Maga a kötet a Fórum Kisebbségkutató Intézet komáromi Etnológiai Központjában készült sokéves kutatómunka eredménye. Tíz fejezetből áll, amelyekből az olvasó például tudomást szerezhet az egyes objektumok történetéről, s egészében véve mintegy kézikönyvként használhatja a komáromi emlékjelek labirintusában való eligazodáshoz.
Történetek a városról
Galo Vilmos történész, az est házigazdája a könyv bemutatáskor arról beszélt, hogy az ember elképzelései és értékei alapján mindig szereti történetekbe rendezni és értelmezni a körülötte levő világot. Ezek az értelmezések pedig tetten érhetők a különböző korokban keletkezett emlékjelekben is:
„Ha ezeket megismerjük, jobban megértjük azokat az embereket, csoportokat, hatalmakat, akik, illetve amelyek ezeket állították, és ha megértjük a gondolkodásmódjukat, motivációikat, félelmeiket, egyszóval a történeteiket, akkor máris sokkal tisztábban látjuk magunkat.”
A munka folyik tovább
A kötet szerzőjét annak keletkezéséről Galo Vilmos faggatta. Egyebek mellett arra is választ várt tőle, mi a véleménye a városbeli szoborállítási gyakorlatról, utalva ezzel közvetve arra, hogy az nem mentes a különböző ideológiáktól. L. Juhász Ilona szerint etnológusként nem a szobrok minősítése a dolga, hanem hogy tárgyilagosan, mintegy kívülállóként meghatározza, mi pontosan azok szerepe a helyi társadalomban. A kutató elmondta azt is, hogy a készülő második kötetben terjedelmes elemzésben foglalkozik az objektumokhoz kapcsolódó rítusokkal, eseményekkel, illetve szerepelni fog benne összehasonlító anyag is együtt egy teljességre törekvő fotódokumentációval:
„A második kötetben a dél-komáromi emlékjeleket is sorra veszem, hogy legyen egy összehasonlítási alap. Van több emlékjel, amit a két város közösen használt”
– tette hozzá.
A könyvbemutató a Duna Menti Múzeum Baráti Köre és a Pro Museum baráti társulás rendezvénye volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.