Burza Erik és Sýkora Zoltán (jobbra) felfedik az egészségügyi táska rejtelmeit.
Elsősegélynyújtó bemutató az ipolysági tanulóknak
Burza Erik és Sýkora Zoltán elsősegélynyújtó bemutatót tartottak a 8. és 9. évfolyam számára a Pongrácz Lajos Alapiskolában, amely során a gyerekek elsajátították az életmentés legfontosabb lépéseit, és kipróbálhatták az újraélesztés alapvető mozzanatait. Sýkora Zoltán reméli, hogy a tanulókat messziről el fogják kerülni az ilyen szituációk. Hozzátette, hogy jó ha képesek vagyunk krízishelyzetben cselekedni.
Az előadás fő célja a gyermekek mielőbbi felkészítése volt olyan helyzetekre, ahol akár életveszélyes állapotok is felmerülhetnek.
„Szeretnénk ha bepillantást nyernének a szakmánkba, és ismernék az életmentés alapvető mozzanatait. Bárki kerülhet olyan szituációba, hogy cselekedni kell. Életeket menthetünk meg pillanatok alatt” – vázolta Sýkora Zoltán a beszélgetés kezdetén.
A mentőtiszt 2009-ben tanulmányait Érsekújvárban végezte egészségügyi asszisztensként. Egy évig az ipolysági sebészeti osztályon dolgozott, mint ápoló, majd két évig betegszállítással foglalkozott. 2013-ban került az ipolysági mentőszolgálathoz. Felsőoktatási képzésre hivatása mellett szánt időt. Az iskolai előadás alatt az életmentés alapszabályával foglalkoztak. A kétórás oktatásban próbálták kerülni a latin kifejezéseket és nem szerették volna száraz anatómiával untatni a gyerekeket. A legfontosabb dolgokra fókuszáltak, mint például a vérzések elállítása, a különböző csípések okozta allergiás reakciók, vagy épp a teendők fulladás esetén. Az iskola udvarára egy teljesen felszerelt mentőautóval érkeztek és a tanulók próbababákon gyakorolhatták az életmentést.
„A legfontosabb üzenetünk az, hogy nem szabad félni a segítségnyújtástól. Magabiztosnak kell lennünk és ha valami baj történik, akkor néha másodperceken múlik egy ember élete. Ennek a súlyát próbáljuk előtérbe helyezni. Már ha csak a 155-ös telefonszámot felhívják, akkor is óriási segítséget nyújtanak az épp rászorulónak” – folytatta Sýkora Zoltán.
A mentőtiszt úgy véli, hogy legalább egy alapszintű életmentő kurzust kötelezővé kellene tenni alapiskolában. Olvasni kell a témáról és az aktuális ellátási formákról.
„Reménykedem, hogy jó hatással vagyunk a diákok életére. Élhetünk azzal a mondással is, ha már csak egy ember mer cselekedni ezek után, akkor megérte az előadást megtartani. Abban is biztos vagyok, hogy ha valakit megérintünk az egészségügyi előadásokon keresztül, akkor ő beszélni fog róla otthon, a barátai körében, és máris tovább terjed abból valami, amit átadtunk” – mondta a mentőtiszt.
Sýkora Zoltán meglepődött, hogy a gyerekek nagy érdeklődést mutattak a téma iránt. Ez is egyfajta szabadidő-pedagógia, csak nem a megszokott iskolai témákban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.