Először tartanak dúlaképzést Komáromban

dúlaképzés
Komárom |

Első alkalommal tartanak dúlaképzést a hétvégén Komáromban. A résztvevők arról tanulhatnak, hogyan segíthetik jól a várandós és szülő nőtársaikat.

A dúla görög eredetű szó, jelentése szolga. Amerikában az 1960-as években szervezték az első dúlaképzést, akkor nevezték el a nőket szolgáló asszonyokat dúláknak. 

Érzelmi támogatás

A hétvégén a DONA International nonprofit szervezet alapképzését végzi el tizenhárom jelentkező. Balázs Vataščin Emese, aki maga is dúla, az egyik szervezője a komáromi tanfolyamnak. „A DONA, vagyis a Doulas of North America (Dél-Amerikai dúlák) szakértőkből álló szervezet, van köztük szülész, pszichológus, gyermekorvos, gyógytornász, akik azt figyelték meg, hogy amikor a nők mellett van egy érzelmi támogató, akkor jobbak a szülésélmények és jobb a szülés kimenetele, tehát szülészeti előnye van, ha a nő mellett van egy asszonytársi segítő. Ebből kiindulva kezdték el képezni a nőket arra, hogyan legyenek jelen jól az anyák mellett ebben az időszakban. Valójában mindenkit dúlának tekinthetünk, aki a családokat, a nőket szolgálja a perinatális időszakban, mert nem kell speciális végzettség ahhoz, hogy érzelmi biztonságot és támaszt tudjunk nyújtani az asszonyoknak” – fejtette ki. Balázs Vataščin Emese úgy véli, régebben, mielőtt elterjedt volna a kórházi szülés és otthon szültek, a dúláskodás része volt az asszonyok életének. A bába mellett mindig volt egy női segítő, aki leggyakrabban a nő rokonok egyike volt. „Azzal, hogy intézményesült a szülés, eltűnt vagy háttérbe szorult a családias légkör és az érzelmi támogatás a szülés során, hiszen sokáig az apákat sem engedték be a szüléshez. Elmondhatjuk, hogy a szülő nő el van anyátlanodva és kell mellé valaki, aki úgy gondoskodik róla, mint az édesanyja” – tette hozzá.

A dúla feladatai

Manapság a dúlák is legtöbbször a kórházi környezetben vannak az anyák mellett, ezért a dúláknak a kórház mindennapjait érintő tudásra is szükségük van. Ismerniük kell például, hogyan zajlik a kórházi szülés, mire számíthatnak az anyák, amikor megérkeznek a kórházba, de azt is tudniuk kell a dúláknak, hogyan kommunikáljanak az egészségügyi dolgozókkal. A hétvégi képzés ahhoz ad alapot, hogy valaki hivatásos dúla legyen. „A háromnapos képzés felöleli a várandósság, a vajúdás, a szülés időszakát és a császármetszést. Azt tanítjuk, milyen igényei vannak a nőknek ezekben az átmeneti periódusokban, illetve hogy az igényekre hogyan tudunk jól reagálni, milyen eszközeink vannak arra, hogy segítsük a nőket ebben az időszakban. Szerintem az egyik legfontosabb szerepe a dúlának a természetes fájdalomcsillapítás, de a gyermekágyas időszakban is jelen van. Megbeszéli az anyával a szülésélményt, ami rendkívül fontos, főleg, ha valami nem úgy sikerült, ahogy tervezte, ilyenkor a dúla segíthet a feldolgozásban” – részletezte Balázs Vataščin Emese. A képzés szerinte ahhoz ad alapot, hogy a résztvevők képesek legyenek megnyílni a hivatás felé. Dézsi Réka minősített dúla-tréner tartja a képzést, akinek jelmondata, hogy két meleg kéz és egy szerető szív a dúla legfontosabb eszköze, és az, hogy tudjon jelen lenni. 

Nem szakma

A dúlaság Balázs Vataščin Emese véleménye szerint nem szakma. Nem kell hozzá feltétlenül egészségügyi végzettség és mindegyik dúla kicsit máshogy fogalmazza meg, mitől dúla. Mindenki a saját erősségeit, esetleg az eredeti szakmáját tudja kibontakoztatni azután, hogy elvégzi a dúlaképzést. A hétvégi tanfolyamra tizenhárman jelentkeztek, különféle területekről. Van köztük szoptatási és hordozási tanácsadó, óvodapedagógus, szülésznő, pszichológus és a résztvevőknek majdnem a fele kisgyerekes anyuka. „A dúlák és az anyák is sokfélék, nincs két egyforma szülés, ahogy két egyforma lélek sincs, mindenkinek másra van szüksége. Azért is örülök, hogy összejött a képzés, amit egyébként a koronavírus miatt ősszel tartottunk volna, mert minél több dúla van, annál több anyához juthat el a segítségük. A dúla jelenléte nagymértékben javítja az anyák megéléseit a szülés során. 30-50 százalékkal ritkábban van szükség császármetszésre, ha jelen van a dúla, de ritkább a szülés indítása, gyorsítása, és a babák Apgar-értékei is jobbak” – hangsúlyozta. A dúla az apákat is támogatja, leginkább azzal, hogy a szülés alatt nekik is szerepet ad, hiszen Balázs Vataščin Emese tapasztalatai alapján leginkább az feszélyezi őket, hogy mit csináljanak a szülés közben, miben tudnak segíteni. Ezekre a feladatokra ideális esetben a dúla előre fel is készíti őket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?