<p>Egyre elterjedtebb az úgynevezett alvási apnoe szindróma – légzéskihagyás – amelynek kísérői az erős horkolás illetve a gyakori felhorkantás.</p>
Életveszélyes lehet a horkolás
Kassa |
A megbetegedés leggyakrabban középkorú túlsúlyos férfiaknál fordul elő, akik nem is tudatosítják, mennyire komoly következményekkel járhatnak a látszólag ártalmatlan tünetek. A betegség kortól és nemtől függetlenül bárki életét veszélyeztetheti, ezért szakemberek egy csoportja kutatni kezdte, mitől is olyan veszélyes az alvási apnoe. Tizenhat ország apnoéval foglalkozó szakembereihez a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Orvostudományi Kara, valamint a Louis Pasteur Egyetemi Kórház csapata is csatlakozott. A kutatócsoport mintegy tizenkétezer pácienst figyelt meg. „Már a megfigyelés elején feltűnt, hogy a betegek többségének – szinte minden másodiknak – magas a vérnyomása, ezért kutatni kezdtük, mi lehet az összefüggés a légzéskihagyás és a magas vérnyomás között.” – közölte Ružena Tkáčová, a szlovák orvoscsoport vezetője. A szakemberek rájöttek, hogy a magas vérnyomást a szervezet alvás közbeni gyenge oxigénellátása okozza. Ružena Tkáčová elmondta, most, hogy sikerült kideríteni, hogy a légzéskimaradás a leggyakoribb okozója a magas vérnyomásnak, a kettő együtt pedig szív- illetve agyi infarktushoz vezethet, fontos, hogy az orvosok időben felfedezzék a betegeknél az alvási apnoét, és hatásos kezelést alkalmazzanak. A Šafárik Egyetem Orvostudományi Kara az elmúlt években sokat fejlődött ezen a téren. Munkatársai jelenleg a legmodernebb diagnosztikai és gyógyászati műszerekkel tudják kezelni a légzészavarban szenvedő pácienseket. „Az, hogy európai kutatásokban is részt veszünk, garancia arra, hogy az alvási apnoés betegeinknek nemzetközi színvonalú egészségügyi ellátást tudunk nyújtani” – közölte Ružena Tkáčová. Az alvási apnoe gyógyítása világszerte foglalkoztatja a szakembereket. Megállapításához speciális vizsgálatra van szükség, amelyet úgynevezett alvásdiagnosztikai laboratóriumban végeznek. Ilyen hazánkban csupán hét helyen található. A gyógymód a betegség súlyosságától függ, van, akinél elegendő az életmódváltás – a testsúly csökkentése, dohányzásról való leszokás – viszont vannak páciensek, akiken csak a műtét segít.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.