Életre kel a medvei Duna-ág

Medve |

<p>A tervek szerint karácsonyra fejeződik be a határfolyam fő, illetve a Medve és Szap között húzódó Duna-ág átkötése.</p>

 

A projekt a vízgazdálkodási vállalat, a BROZ környezetvédelmi egyesület, valamint a Komenský Egyetem szakembergárdájának együttműködésével valósul meg.A medvei ág egykor a Duna fő ága volt, míg néhány évtizeddel ezelőtt le nem zárták. Az ág revitalizására irányuló projekt célja, hogy a víz ismét áramlani kezdjen a holtág és a fő ág között; amivel megkezdődne egy öntisztítási folyamat, ugyanakkor növekedne a víz oxigén- és tápanyagtartalma, ami az élővilág fejlődésére lenne jótékony hatással. A terepen dolgozó szakembereknek az Öreg-Duna bal partján mintegy négy kilométeres szakaszon kell eltávolítani a meder mesterséges feltöltését. „Néhány héten belül a medvei ágból ismét áramlani kezd a víz a fő Duna-ágba – közölte Karolína Sobeková, a pozsonyi BROZ környezetvédelmi szervezet képviselője. – Ez a vízi és szárazföldi élővilágra egyaránt pozitív hatással lesz; a meredek partszakaszok kialakulásával például olyan madárfajok jutnak ismét megfelelő élőhelyhez, mint a jégmadár vagy a partifecske.”A Duna európai viszonylatban egyedülálló szárazföldi deltáját korábban a fő ággal természetes összeköttetésben levő ágvizek sűrű szövevénye alkotta; ezek nagy részét a folyamszabályozási munkálatok során lezárták, illetve leválasztották a fő ágról. A folyam szlovákiai szakaszán ma a Károlyfalui-ág az egyetlen olyan Duna-ág, amely természetes állapotában fennmaradt. Az élővilág szempontjából nagyon fontos szerepet töltöttek be az ágvizek – a halak számára például szaporodóhelyként és természetes neveldeként is szolgáltak. Az ágvizek, illetve a vizes élőhelyek helyreállítása az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt kap – jó példa erre a Bős térségében található Isztrága mocsár revitalizációja, amely hivatalosan 2012. január 31-én rajtolt. A medvei ág és a fő Duna-ág közötti összeköttetést helyreállító LIFE – Dunai Madárvédelmi Projekt (LIFE NAT/SK/0007007) az Európai Bizottság és az SZK Környezetvédelmi Minisztériuma támogatásával valósul meg. (SITA, la) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?