Együttműködés a régiók Európájában

Párkány és Esztergom önkormányzata tíz évvel ezelőtt testvérvárosi szerződést kötött. Kilenc évvel később, 2000 májusában a két település vezetői aláírtak egy újabb együttműködési megállapodást, melyben a szerződő felek célul tűzték ki a városi programok öszszehangolását, közös kulturális, oktatási és idegenforgalmi rendezvények szervezését, gazdasági kapcsolatok létrehozását, valamint közös térségfejlesztési koncepciók, üzleti tervek kialakítását.

Tovább bővülhet és mélyülhet a Duna két partján levő települések és térségek között társadalmi, gazdasági és kulturális együttműködésTASR-felvételA két város önkormányzata között tehát már egy évtizede elkezdődött az együttműködés, ám a közös rendezvényeket eddig beárnyékolta a közvetlen közlekedési kapcsolat hiánya. Ez az akadály 2001. október 11-én elhárult: 57 éves várakozás után megnyílt az Párkányt Esztergommal összekötő Mária Valéria híd. Ismét összetartozik az, ami már korábban is összetartozott.

A Duna két partján levő települések és térségek között társadalmi, gazdasági és kulturális együttműködés, most, úgy tűnik, tovább bővülhet és mélyülhet. Húsz nappal a híd ünnepélyes megnyitása után megszületett az első szándéknyilatkozat a két ország közötti határ menti együttműködésről. Ján Oravec párkányi polgármester és Sólyom Olimpia, az esztergomi Vaszary-Kolos Kórház főigazgatója október 31-én látta el kézjegyével az egészségügyi együttműködésre vonatkozó dokumentumot. A kistérségi régiók képviselőinek hétvégi találkozóján – amelyet Párkányban a papírgyári szaktanintézet kollégiumában tartanak – várhatóan több hasonló megállapodás születik.

„November 9-én és 10-én már a negyedik alkalommal rendezzük meg a regionális találkozót és konzíliumot, melyen lehetőséget adunk a magyarországi és a szlovákiai polgári szervezeteknek, társulásoknak, kistérségi régióknak a bemutatkozásra. Ez a fórum jó alkalom arra, hogy a jelenlevők megismerjék egymás tevékenységét, kapcsolatokat teremtsenek, elmondják véleményüket, ismertessék elképzeléseiket a határ menti együttműködésről” – mondta Dániel Erzsébet, a Csemadok Érsekújvári Területi Választmányának titkára.

A rendezvény szervezésében idén a Csemadok mellett részt vesz a nánai Limes Anavum Regionális Kulturális Társulás, a váci Madách Kör, a vámosmikolai Szent István Király Alapítvány és a balassagyarmati Ipoly-táj Fejlesztési Alapítvány. A szervezők a találkozó mottójául Németh Péter Mikola gondolatait választották: „Magyar és szlovák, szlovák és magyar a közép-kelet-európai történelem viharában egymás mellett lettek nemzetté, ezért talán soha vissza nem térő esélyünk van a harmadik évezredben arra, hogy a funkcionális megbékélés jegyében megteremthessük a békés együttélés létfeltételeit.”

Nemcsak az önkormányzatok, hanem a régió vállalkozói között is szorosabb az együttműködés a Duna-híd megnyitása óta. A párkányi Déli Régió Ipartestülete Esztergom Város Ipartestületével már a hídavatóra megjelentetett egy közös kiadványt, melyben a Duna jobb és bal partján működő civil szervezeteket, regionális társulásokat, vállalkozásokat mutatja be, a kiadvány egyben közérdekű információkat (például vasúti és autóbuszmenetrendeket, fontos telefonszámokat) is tartalmaz.

„Kontinensünk az országok Európájából fokozatosan a régiók Európájává válik. Örvendetes, hogy a térségben már több aktív magyar, szlovák és nemzetközi regionális társulás működik, melyek legfontosabb célja a régió vonzóbbá tétele, a gazdasági, az idegenforgalmi tevékenység, valamint a közlekedésfejlesztés összehangolása” – hangsúlyozta Bartusz Gyula, a Déli Régió Ipartestületének titkára. Mint mondta: a régiónak minden feltétele adott ahhoz, hogy lendületesen fejlődő ipari és turisztikai központtá váljék. A térség gazdag idegenforgalmi és természeti látványosságokban. Az esztergomi bazilikát és múzeumot évente 1,2 millió látogató tekinti meg, de nem mindennapi látványosságot jelent majd a még felújítás alatt álló bélai kastély, a bényi Árpád-kori templom, Dobogókő, nyáron a turistáknak kellemes pihenést, felüdülést kínál a párkányi Vadas termálfürdő.

„A területfejlesztés szemszögéből rendkívül fontosak a határon átívelő kapcsolatok. Ezek fejlődésének előfeltétele a kishatárforgalom élénkítése, a vidéki turizmus feltételeinek megteremtése, a vállalkozók együttműködése, a közös beruházások, a környezetvédelmi kezdeményezések támogatása, a munkahelyteremtés a külföldi tőke bevonásával és korszerű technológiák telepítésével” – tette hozzá Bartusz Gyula.

Ugyanezeket a szempontokat tartották szem előtt a Párkány és a környező falvak alkotta Déli Régió, az Esztergom–Nyergesújfalu Kistérségi Területfejlesztési Társulás, valamint két önkormányzat: Tokod és Tokodaltáró képviselői, akik tavaly október 13-án Párkányban aláírták az Ister Granum Határ Menti Kisrégió létrehozásáról szóló megállapodást. A szerződő felek a szervezet fő céljaként tűzték ki, hogy szellemi hidakat építenek, és a Duna két partján élőkben erősítik az összetartozás tudatát. Ennek érdekében idén nyáron már nyolc – közlekedési, ipari, mezőgazdasági, környezetvédelmi, egészségügyi, közbiztonsági, valamint a képzéssel és a turizmus fejlesztésével kapcsolatos – szakmai bizottság kezdte meg működését.

A határ menti együttműködés szervezett formái mellett a híd megnyitása ösztönzően hatott az önkéntesség alapján működő társulások létrehozására is. Ezek egyike a Párkány–Esztergom Baráti Társulás (PEBE), melynek tiszteletbeli elnökévé a Déli Régió Ipartestületének titkárát, Bartusz Gyulát választották.

„A PEBE 2000 nyarán alapított, 2001 áprilisában közhasznú jogállással hivatalos nyilvántartásba vett nemzetközi szervezet. Olyan büntetlen előéletű magyar és szlovák állampolgárok válhatnak tagjává, akik elfogadják az egyesület alapszabályában megfogalmazott célokat” – tájékoztatott a tiszteletbeli elnök.

Az egyesület támogatja Párkány és Esztergom kapcsolatrendszerének sokrétű fejlesztését, főleg a gazdaság, a kultúra és a sport területén. A Párkány–Esztergom Baráti Társulás a két település szakmai és közcélú szervezeteivel, a Párkány–Esztergom központú kistérségi társulás, valamint a Vág–Duna–Ipoly Eurorégió vezető szerveivel, a két országban élő szlovák, valamint magyar kisebbség szervezeteivel és más testvérvárosi egyesületekkel működik együtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?