Egyre többen csatlakoznának a polgárőrséghez Dunaszerdahelyen

9 éve kezdtek el járőrözni a városban (Somogyi Tibor felvétele)
Dunaszerdahely |

Csaknem tíz évvel ezelőtt alakult meg a dunaszerdahelyi polgárőrség, aminek szponzorok híján időközben ugyan csökkent a létszáma, az utóbbi hónapokban viszont újra egyre többen jelentkeznek.

Vélhetően az egyre szaporodó szabálysértések, lopások miatt merült fel többekben az igény arra, hogy éjjelente járőrözve védjék a lakosok magántulajdonát és óvják a közbiztonságot. Az illegális szemétlerakás, a kisebb-nagyobb lopások, törvénysértések kezelésében, de legfőképp mindezek megelőzésében szeretnének még több segítségek nyújtani a városi és az állami rendőrségnek azzal, hogy gyalogos őrszemként járőröznek éjjelente a város területén.

„A dunaszerdahelyi polgárőrséget 9 éve jegyezték be a belügyminisztériumban, azóta is aktívan működik, viszont sokkal kisebb létszámban, mint a kezdetekkor. Főleg pénzhiány miatt vált nehézkes a működése. Szeretnénk felfrissíteni, nem csak Dunaszerdahelyen, hanem az egész Dunaszerdahelyi járásban, amennyiben lenne rá igény”

– mondta el Bindics László, a polgárőrség egyik lelkes támogatója.

A kezdetekkor 3-4 csapatot is indítottak, akik éjjelente a várost járták (Somogyi Tibor felvétele)

A testület hasonló módon működik, mint a magyarországi Országos Polgárőr Szolgálat (OPSZ).

„Tíz évvel ezelőtt utaztam Magyarországra, hogy megnézzem közelebbről is, hogyan működik egy ilyen szervezet. Nagyon kedvesen fogadtak, elmagyarázták a működésüket, majd végül 2014-ben mi is megalapítottuk a magunk polgárőrségét”

– mondta el Rajkovics Richárd, a helyi polgárőrség megálmodója és alapítója.

„Az első 3 és fél év nagyon jó volt, felkapták a helyiek, szponzoraink is voltak, majd szépen lassan eltűntek ők is és a tagok is. Amikor már az alapvető eszközöket, felszereléseket sem tudtuk biztosítani azoknak, akik önkéntesen vállalják a szolgálatot, akkor már mi is kiábrándultunk egy kicsit”

– emlékezett vissza. Az utóbbi hónapokban viszont egyre többen megkeresték, hogy szeretnének csatlakozni, de a megfelelő feltételek híján egyelőre nem tudtak nekik konkrétumokat mondani. Jelenleg is keresik azokat a korábbi szponzorokat, vállalkozókat és magánszemélyeket, akik korábban támogatták őket, de természetesen újak jelentkezését is várják. Ugyanis, amíg nem tudják az önkénteseknek a szükséges felszerelést és öltözetet biztosítani, addig az új tagokat sem tudnak fogadni.

„Elhasználódtak a ruháink az évek során, már egy-egy teát sem tudtunk nekik kifizetni, amit az éjjeli szolgálatok alatt elfogyaszthattak. A hideg teleken ezt azért szerettük volna elérhetővé tenni számukra”

– tette hozzá a vezető. Támogatási összegek elnyerésére nem sok esélyük van, mert nincs kiírva ilyen jellegű pályázat. Éjjelente, miközben az állami rendőrség autóval járőröz, egy tolvaj könnyedén összehúzza magát, míg az autó továbbáll. Az őrjárat rendjét kiismerve tudja, hogy mennyi ideje van a következő ellenőrzésig. Amikor a polgárőrök kint vannak az utcán, soha nem tudni, hogy ők éppen melyik sarkon, melyik utcában bukkannak fel, ugyanis ők párban gyalogolnak, halkan járnak, észrevétlenül. Az első években annyi tag csatlakozott, hogy éjjelente 3-4 csapatot is indíthattak, akik ketten, vagy akár hárman rótták a város utcáit. Több alkalommal is kaptak már rajta tetteseket, de a legfontosabb feladatuk mégiscsak a bűncselekmények megelőzése. A közbiztonság megőrzése és a vagyonvédelem is szorosan hozzátartozik a munkájukhoz, valamint a jelző és közlekedési táblák és az utak védelme is.

„Született severi vagyok és valamikor ez volt a legrosszabb környék, amit el lehet képzelni. Mindent elloptak, amit csak lehetett. Tennünk kellett valamit ez ügyben, mert láttuk, hogy a hatóság nem bír ezzel. Ekkor döntöttem el, hogy átmegyek Magyarországra pár jó tanácsért”

– mondta el Rajkovics Richárd.

Feladatuk a vagyonvédelem és a közbiztonság megóvása (Somogyi Tibor felvétele)

Az alapvető felszereléseket igyekeznek mind beszerezni mielőtt újra egyre többen lennének, viszont pénzt korábban sem fogadtak el, ahogy most sem. Ha egy támogató segíteni szeretne, pontosan meg tudják mondani, hogy mire van szükségük, például feliratos mellényre, pulóverre, vagy cipőkre, akár sapkákra, vagy épp csak egy teára, amit egy benzinkútnál, vagy késő estig nyitva tartó kávézóban, étteremben a polgárőrök elfogyaszthatnak. Az önkéntesek a jelentkezéskor megkapják a legfontosabb jogi információkat, majd egy rutinosabb kolléga kíséretében az őrjárat során sajátítják el a gyakorlati tapasztalatokat. A szervezetben nők is képviseltették magukat és az utóbbi időben a jelentkezők közt jó pár fiatal felnőtt is akadt.

A polgárőrség legnagyobb ereje a megelőzésben és a visszatartó erőben van.

„Sok szülő szeretne biztos lenni abban, nem csak egy városban, hanem kisebb falvakban is, hogy a gyermeke a buszról leszállva biztonságosan haza tud sétálni. Rengeteg gyerek tűnik el manapság. Ha csak egy polgárőr már kint áll, az egy komoly visszatartó erőnek számít”

– tette hozzá Bindics László. Véleménye szerint, ha egy civil lakos meglát egy rendőrt, akkor legtöbbször arra gondol, hogy biztosan megbünteti, ha meglátja a városi rendőröket, akkor is hasonló reakciója, de ha egy polgárőrt lát meg, róla tudja, hogy közülünk való és biztosan segíteni szeretne. Egy ilyen viszonyrendszerben könnyebben megnyílnak az emberek és mondják el a tényleges problémáikat, amiket egy rendőrnek már nem biztos, hogy elmondanának. A dunaszerdahelyi polgárőrség főhadiszállása jelenleg Rajkovics Richárd otthonában található, ahol jól működtek eddig is a szolgálat előtti eligazítások. Elmondták, hogy ha lenne egy támogató, aki biztosítana egy központi irodahelyiséget a testület számára, az nagyban megkönnyítené a működésüket. Céljuk, hogy a munkát továbbra is felelősségteljesen végezzék és biztosítsák az önkéntesek számára a szükséges feltételeket, ami nem megy szponzorok, a város vállalkozóinak és lakosainak támogatása nélkül.

„Vigyázunk egymásra”

– hangzik el a szájukból, ami akár a beszélgetésünk jelmondata is lehetne, melyben mindketten, Rajkovics Richárd és Bindics László egyaránt kihangsúlyozzák, hogy egy polgárőr egy közülünk, aki a saját szabadidejében óvja a közbiztonságot.

"Vigyázunk egymásra" (Somogyi Tibor felvétele)
Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?