A felvétel illusztráció.
Egy invazív rákfaj 3000 egyedét találták meg Gúta mellett
Az állami természetvédelmi hatóság és az önkéntes polgári védelem munkatársai elfogó hálóval és kézzel csaknem 3000 kaliforniai vörösrákot (Procambarus clarkii) gyűjtöttek be – közölte a TASR.
A Gúta és Keszegfalva határán található Lohót településrésznél egy mesterséges csatorna 400 méternyi szakaszán, nem messze a közúttól találtak rá az egyébként az Egyesült Államok déli területein honos rákfajra. A kaliforniai vörösrák többek között a rákpestist is terjesztheti, amely ellen védtelenek a helyben honos rákfajok, s a betegség a tömeges pusztulásukat okozhatja. Az állami természetvédelem munkatársai éppen ezért fogtak bele a vörösrákok gyorsított összegyűjtésébe – tájékoztatta a TASR-t Barbora Kaľavská, a Dunai Ártéri Erdők Tájvédelmi Körzet zoológusa. A csatornából leengedték a vizet, 150 méter hosszan pedig kézzel szedték össze az egyedeket. A mentesítés során elfogó hálókat is használtak. A legnagyobb vörösrák hossza elérte a 10 centimétert. Habár csaknem 3000-et gyűjtöttek be végül, nem volt lehetséges mindegyik rák elfogása, így a csatornában elfogó kosarakat helyeztek ki, ill. a továbbiakban monitorozni fogják a helyszínt. A Szlovákiában nem honos rák felbukkanását a Szlovák Nemzeti Múzeum munkatársai jelentették, akik a környékbeli termálvizes forrásokat ellenőrizték.
A gyűjtés során a szintén inváziós fajnak számító napsügéreket (Lepomis gibbosus), valamint számos akváriumi halat is találtak. Az előállt helyzet miatt a helyszínen fellelt védett kétéltűeket is összeszedték, majd egy megfelelő, távolabbi helyre szállították őket. „Tekintettel a helyszín elszigeteltségére, az előfordulás legvalószínűbb oka az, hogy az akvaristák – akik soraiban ez a lokáció már több mint egy évtizede jól ismert – szándékosan eresztették ki a szabadba őket” – magyarázta Kaľavská.
Az állami természetvédelmi hatóság arra hívja fel a nyilvánosság figyelmét, hogy ne engedjenek szabadon Szlovákiában nem honos fajokat, mivel ezzel a törvénysértés vétsége mellett veszélyeztetik az eredeti hazai fajokat és ökoszisztémákat is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.