A hetvenes évek derekán főbenjáró bűnnek számított, ha valaki teológusnak készült. A feledi Kovács Gyula négy évig tanult a prágai Károly Egyetem protestáns teológiai karán. Már csak két szemeszter hiányzott ahhoz, hogy pappá szenteljék. A lány, akivel jegyben járt, befejezte a pedagógiai főiskolát és friss munkaerőként lelkesen készült a szeptemberi iskolakezdésre. Gyula szerint ezt használta ki ellene aljas módon az akkori hatalom.
Egy helytörténész dilemmái
Gömöri Kovács Gyula az évek során megtanult latinul és görögül. Ez segített neki abban, hogy a későbbiekben a falvak történetének megírásához gyűjtött anyagokat eredeti latin nyelvű dokumentumokból jegyzetelhesse ki. Keserves tapasztalatokban gazdag életét lapunknak így foglalta össze:
„Feleden jártam alapiskolába és a mai napig hálás vagyok Szegedi László tanító úrnak, akitől megtanultam, kik voltak a görögök, a rómaiak, és számtalan magyar királyt ismertem meg általa. Aztán a sors a füleki gimnáziumba vezérelt. A humán tagozaton magas szinten tanultuk a magyar irodalmat, a történelmet és megismerkedtünk a latin illetve a francia nyelv alapjaival. A latinnal különösen szerencsém volt, mivel a Károly Egyetemen szigorúan vették ezt a nyelvet... Ebben a gimnáziumban olyan alapokat kaptam, amelyekre egész életemben bátran építhettem. Egyháztörténész szerettem volna lenni, így a gimnáziumból a prágai Károly Egyetem protestáns teológiai karára jelentkeztem, ahová fel is vettek. A kis államvizsgám már megvolt, amikor négy év után a pártszervektől kaptam egy levelet, amelyben felszólítottak, hagyjam ott az iskolát. Belőlem nem lehet pap, amikor az apám és a nagyapám is kommunista. Egyébként is, ha pap leszek, a feleségem nem taníthat. Fellebbeztem, leveleket küldtem a minisztériumokba, írt levelet a dékán is, de a pártközpontban nem vették figyelembe érveléseimet: azt mondták, pap és tanító nem élhet együtt. Beláttam, a hatalommal szemben nincs értelme hadakozni, úgy találtam bölcsnek, ha otthagyom az iskolát.”
Kovács Gyula az esküvő után úgy gondolta, beiratkozik egy magyarországi főiskolára latin–görög fordítói szakra. Több főiskolára, egyetemre jelentkezett: felvették Debrecenbe, Budapestre és Sárospatakra is, mégsem lett belőle műfordító. Közölték vele, válasszon magának iskolát Csehszlovákiában, tanulmányait külföldön nem folytathatja. Soha nem érdekelték a számok, a képletek, az egyenletek. Dacból, vagy bizonyítási vágyból elvégezte a rimaszombati Kereskedelmi Középiskolát. Szorgalmas volt, közgazdász lett belőle, de a számok világa nem csábította soha. Szabadidejében történelmi és irodalmi témájú könyveket olvasott.
A középiskola elvégzése után dolgozott irodában, volt gyapjúfelvásárló, munkás, fűtő, éjjeliőr, mígnem az utóbbi meghozta a szerencséjét. Ezekre az évekre így emlékezik:
„A rimaszombati Gömöri Múzeumban B. Kovács István igazgatósága idején voltam éjjeliőr. Akkor, sőt már korábban is az Új Ifjúság hasábjain jelentek meg tanulmányaim Blaha Lujzáról, Ferenczy Istvánról és másokról. Amikor a Gömöri Múzeum levéltárosa nyugdíjba ment, az igazgató engem bízott meg a könyvtár és a levéltár vezetésével. Az intézményben található kötetek nagy része latin nyelven íródott, azokat természetesen rendszerezni kellett. Mivel a levéltárosi munka mellett maradtam éjjeliőr is, éjszakánként belevetettem magam a kutatásba. A Gömöri Hírlap felkérésére megírtam hatvanhat település történetét, ezzel párhuzamosan a történelmi Gömör vármegye területén, azaz a Rimaszombati és a Rozsnyói járásban előadásokat tartottam a honfoglalásról és az adott település múltjáról. Közben A kereszt árnyékában címmel történelmi regényt írtam, amelyet véleményezésre elküldtem Budapestre Püspöki Nagy Péternek, aki tanácsokkal látott el. A kézirat tizenöt évig feküdt a fiókban, közben háromszor átdolgoztam, most van a nyomdában. A regény Gömör vármegyében játszódik és szerepel benne valamennyi ismert korabeli személy, aki ebben a térségben tevékenykedett. Például Toldi Miklós, aki egy időben Gömör vármegye főispánja volt.”
1993-ban Pelsőc önkormányzata a település fennállásának 750. évfordulója alkalmából pályázatot írt ki a város történelmének megírására. G. Kovács Gyula indult és nyert, az erre a célra kijelölt bizottság az általa megírt településtörténetet találta a legjobbnak, a leghitelesebbnek. Az ünnepségre a város történelme könyv alakban szlovákul és magyarul is megjelent. Igazából Pelsőc történetének megírása után kezdtek felfigyelni G. Kovács Gyulára. Az első megbízást szülőfaluja, Feled polgármesterétől kapta. A mintegy két és félszáz oldalas feledi krónika megírása után következett Serke, Egyházasbást... pillanatnyilag pedig két falu polgármestere várja, mikor adhatja nyomdába a település keletkezésének és fejlődésének történetét.
A településtörténeteken kívül megírta Gömör megye archontológiáját (a világi intézmény élén álló, illetve személyzetéhez tartozó tisztségviselő kilétének és működési idejének megállapításával foglalkozó történeti segédtudomány). Ennek keretében összeírta a 13. század elejétől 1848-ig Gömör megye főispánjait, ispánjait, alispánjait, kormányzóit, főszolgabíróit, szolgabíróit, táblabíráit. Számos tudományos munkát készített történelmünk egy-egy jelentős szakaszáról, foglalkozik címer- és családkutatással, legújabban pedig a történelmi regény folytatására kérték fel. Tavaly decemberig a rimaszombati Gömöri Hírlap főszerkesztője volt, azóta azonban kevesebbet hallani róla.
„Tizennyolc hónapig szinte egyedül szerkesztettem a hetilapot, december 15-én családi okok miatt kénytelen voltam feladni a munkámat. Idegileg sem bírtam tovább... Pillanatnyilag a fiammal élek. Ő 1700 korona szociális segélyt kap, azt próbáljuk egy hónapra beosztani, bár már ígéretet kaptam, hogy októbertől én is kapok majd 1700 koronát. Ha eladogatnám könyveimet, nem kellene ennyire összehúzni a nadrágszíjat, de azokat nem adom el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.