Rimaszombat. Aki járt már Rimaszombatban, minden bizonnyal tudja, áll itt, alig nyíllövésnyire a szépen rendbetett Fő tértől egy kis épület, gazzal benőve, amely jó néhány évig Csipkerózsika álmát aludta.
Egy emlékhely újjászületése
Rimaszombat. Aki járt már Rimaszombatban, minden bizonnyal tudja, áll itt, alig nyíllövésnyire a szépen rendbetett Fő tértől egy kis épület, gazzal benőve, amely jó néhány évig Csipkerózsika álmát aludta. A rimaszombati Huszt-házról, vagy ahogyan helyben is jobban ismerik, a Petőfi emlékhelyről nem is olyan régen igen negatív írások jelentek meg. Azt állítva, hogy ugyan minek Rimaszombatba új Petőfi-szobor, ha még a régi emlékhelyre sem tudnak odafigyelni. A Petőfi-kultusz igen erős Gömörben. A 2004. május 29-én felállított, mára kedveltté vált szobor generálta a Huszt-ház újjászületését is. A város valószínűleg legrégebbi világi épülete az a ház, amelynek tulajdonjogát a várostól idén év elején szerezte meg a Rimaszombat és Vidéke Polgári Társulás. Nem kis huzavona árán. Rögtön az újjáépítés tervei is elkészültek, és mára, tehát 2005 végére szinte teljesen megújult a több mint negyed évezredes múltra viszszatekintő épület. A tervezési és kivitelezési munkálatokat Csobo István építőipari cége végezte, nagy hozzáértéssel és szeretettel. Kívül-belül felújították az épületet, új cseréptetőt kapott, végre van tisztességes elektromos, víz- és csatornahálózata, s ami igazán fontos, van szellemi háttere, működtetője és fenntartója. „A ház a parasztbarokk homlokzatból ítélve, amely 19. század elején épülhetett, nyilvánvalóan korábbi építmény. Két építési fázist lehetett megtalálni a falkutatásoknál, eredetileg faház volt, mégpedig a legrégebbi megmaradt része alapján sárral tapasztott sövényfalas, ettől újabbak a zsilipelt technikával épített részek, csak a homlokzat és az utcai front építésénél használtak követ és téglát. Ez az utolsó fázis 19. századi, de elmondható, hogy a 18. sőt a 17. századba nyúlik vissza a ház építésének ideje. Voltaképpen a legrégebbi világi épület, amely ma is áll Rimaszombat városában. Kettős rendeltetése lesz az épületnek, egyrészt múzeumi célokat szolgál, a város művelődéstörténeti múltját kívánjuk benne bemutatni, a kiállítás anyaga már készül a Református Tudományos Gyűjtemények és a Petőfi Irodalmi Múzeum segítségével. Az egyik teremben az irodalom, a másikban a társművészetek, a harmadikban pedig a tudomány képviselői kapnak helyet. A bejárati részben, az egykori pitvarban Petőfi emlékét idézzük majd meg. A háznak a másik küldetése az lesz, hogy alkotóhelyet biztosítson az idelátogató művészek számára. A ház elrendezése lehetővé teszi egy vendégfogadó rész kialakítását, ahol teljes összkomfort várja a vendégeket. A felújítást a Teleki László alapítvány támogatta, március 15-én kívánjuk átadni a házat, és megnyitni a kiállításokat. Azt hiszem, alkalomhoz illő időpont ez, hiszen korábban mindig e helyen voltak a március 15-i megemlékezések. Március 15-ére virradóra jelképes virrasztás keretében emlékeznénk meg Petőfi látogatásáról. Talán végre megnyugtatja ez a hír azokat is, akik korábban arról értekeztek a nyilvánosság előtt, hogy ezt a házat már csak a szemét tartja össze...” – mondta B. Kovács István.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.