Egy emlékhely újjászületése

Rimaszombat. Aki járt már Rimaszombatban, minden bizonnyal tudja, áll itt, alig nyíllövésnyire a szépen rendbetett Fő tértől egy kis épület, gazzal benőve, amely jó néhány évig Csipkerózsika álmát aludta.

Rimaszombat. Aki járt már Rimaszombatban, minden bizonnyal tudja, áll itt, alig nyíllövésnyire a szépen rendbetett Fő tértől egy kis épület, gazzal benőve, amely jó néhány évig Csipkerózsika álmát aludta. A rimaszombati Huszt-házról, vagy ahogyan helyben is jobban ismerik, a Petőfi emlékhelyről nem is olyan régen igen negatív írások jelentek meg. Azt állítva, hogy ugyan minek Rimaszombatba új Petőfi-szobor, ha még a régi emlékhelyre sem tudnak odafigyelni. A Petőfi-kultusz igen erős Gömörben. A 2004. május 29-én felállított, mára kedveltté vált szobor generálta a Huszt-ház újjászületését is. A város valószínűleg legrégebbi világi épülete az a ház, amelynek tulajdonjogát a várostól idén év elején szerezte meg a Rimaszombat és Vidéke Polgári Társulás. Nem kis huzavona árán. Rögtön az újjáépítés tervei is elkészültek, és mára, tehát 2005 végére szinte teljesen megújult a több mint negyed évezredes múltra viszszatekintő épület. A tervezési és kivitelezési munkálatokat Csobo István építőipari cége végezte, nagy hozzáértéssel és szeretettel. Kívül-belül felújították az épületet, új cseréptetőt kapott, végre van tisztességes elektromos, víz- és csatornahálózata, s ami igazán fontos, van szellemi háttere, működtetője és fenntartója. „A ház a parasztbarokk homlokzatból ítélve, amely 19. század elején épülhetett, nyilvánvalóan korábbi építmény. Két építési fázist lehetett megtalálni a falkutatásoknál, eredetileg faház volt, mégpedig a legrégebbi megmaradt része alapján sárral tapasztott sövényfalas, ettől újabbak a zsilipelt technikával épített részek, csak a homlokzat és az utcai front építésénél használtak követ és téglát. Ez az utolsó fázis 19. századi, de elmondható, hogy a 18. sőt a 17. századba nyúlik vissza a ház építésének ideje. Voltaképpen a legrégebbi világi épület, amely ma is áll Rimaszombat városában. Kettős rendeltetése lesz az épületnek, egyrészt múzeumi célokat szolgál, a város művelődéstörténeti múltját kívánjuk benne bemutatni, a kiállítás anyaga már készül a Református Tudományos Gyűjtemények és a Petőfi Irodalmi Múzeum segítségével. Az egyik teremben az irodalom, a másikban a társművészetek, a harmadikban pedig a tudomány képviselői kapnak helyet. A bejárati részben, az egykori pitvarban Petőfi emlékét idézzük majd meg. A háznak a másik küldetése az lesz, hogy alkotóhelyet biztosítson az idelátogató művészek számára. A ház elrendezése lehetővé teszi egy vendégfogadó rész kialakítását, ahol teljes összkomfort várja a vendégeket. A felújítást a Teleki László alapítvány támogatta, március 15-én kívánjuk átadni a házat, és megnyitni a kiállításokat. Azt hiszem, alkalomhoz illő időpont ez, hiszen korábban mindig e helyen voltak a március 15-i megemlékezések. Március 15-ére virradóra jelképes virrasztás keretében emlékeznénk meg Petőfi látogatásáról. Talán végre megnyugtatja ez a hír azokat is, akik korábban arról értekeztek a nyilvánosság előtt, hogy ezt a házat már csak a szemét tartja össze...” – mondta B. Kovács István.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?