Egy bátor katolikus pap emléké

Nagymegyer. A hétvégén felavatták Cseri István (1903–1959) esperesplébános emléktábláját a nagymegyeri római katolikus templom falán.

Az emléket a helyi katolikus egyház, a Csemadok nagymegyeri szervezete, valamint a Nagymegyeri Kolping Család állíttatta a kitelepítések 60. évfordulója alkalmából – a település számos magyar családjának sorsában a város egykori papja is osztozott. Hogy Cseri István neve az elmúlt évtizedekben nem veszett a feledés homályába, elsősorban a hontalanság éveiben tanúsított bátor kiállásának köszönhető.

Az emlékünnepségen Cseri István pályáját Varga László helytörténész, a Csemadok helyi szervezetének elnöke méltatta. Ipolynagyfaluban született, 1928-ban szentelték pappá. Dunaszerdahelyen, Diószegen, Érseklélen és Ekelen szolgált, 1937-től pedig a Komáromi járás esperese, valamint a nemzetiségi tanintézmények iskolaesperese volt. Nagymegyerre 1944-ben helyezték, négy évet töltött a városban. Erkölcsi szilárdságával egyebek között 1947 nyarán mutatott példát, amikor Csehországba utazott, hogy deportált híveinek lelki vigaszt nyújtson. Emellett bekapcsolódott annak a szlovákiai magyar értelmiségi csoportnak a tevékenységébe, amely Arany A. László körül szerveződött, s amely Csehszlovákiai Magyar Népi Szövetség néven vált ismertté. A csoport igyekezett dokumentálni a csehszlovák hatóságok magyarellenes lépéseit, majd a dokumentumokat külföldre juttatták. A nagymegyeri plébános magatartása a hatóságok figyelmét is felkeltette: a kitelepítendők listájára került, 1948 októberében bevagonírozták és Magyarországra szállították. 1959 decemberében, ötvenhat éves korában hunyt el – korai távozásához bizonyára hozzájárultak azok a hónapok is, amelyeket az ,56-os forradalom bukása után az ÁVH börtönében töltött. Budapesten, a Rákoskeresztúri temetőben helyezték örök nyugalomra. 1998-ban, kitelepítése 40. évfordulója alkalmából egykori nagymegyeri hívei emléktáblát helyeztek el a sírján.

Emléktáblája felavatásának alkalmából a Csemadok emlékfüzetet jelentetett meg Cseri István életéről és pályájáról. A rendezvényen részt vettek az esperesplébános ma is élő hozzátartozói, valamint szülőfaluja, Ipolynagyfalu képviselői is. (as)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?