Dunaszerdahelyen is kérdés, ki fizeti meg a diplomás nővért

Galánta |

<p>A pöstyéni Oktatási, Információs és Prognosztikai intézet felmérése szerint a gimnáziumok iránt mutatkozik a legnagyobb érdeklődés a kilencedikesek körében.</p>

A gimnáziumot a kereskedelmi szakirányok követik. Az alapiskolások közül elenyésző számban jelentkeznek varrónőnek, gépjavítónak, holott a munkáltatók szinte minden héten keresnek ilyen szakembereket. Az egészségügyi szektorban is hiány mutatkozik.
Jana Kalačová, a pöstyéni. intézet munkatársa elmondta, évente három alkalommal mérik fel az alapiskolák végzősei körében, milyen középiskolába szeretnének jelentkezni. A felmérésből kiderül, hogy a megyében a legalacsonyabb érdeklődés a varrónői, ruhaipari, gépjavítói és fémmegmunkálói szakok iránt mutatkozik. Ezzel szemben rendkívüli népszerűségnek örvend az autószerelői, fodrász, pincér és szakács szak.
„Évente szervezünk információs börzét, hogy a középiskolák a munkaadók igényeihez igazíthassák a szakoktatást” – nyilatkozott Iveta Benciová, a Galántai Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal foglalkoztatási osztályának igazgatója. Hozzátette, a hivatal egész évben figyeli a munkáltatók igényeit és ezeket igyekszik tolmácsolni a középiskoláknak.
Mióta az egészségügyi szakközépiskolákban már nem nővéreket, hanem egészségügyi asszisztenseket képeznek, a kórházakban is másként kell szervezni a munkát „Ma már jórészt csak főiskolai végzettséggel rendelkező nővér végezheti a nővéri teendőket” – nyilatkozott Sipos Éva, a dunaszerdahelyi egészségügyi szakközépiskola igazgatója. Hozzátette, diákjaik hatvan százaléka főiskolán folytatja tanulmányait. „A főiskolát végzett nővérek kompetenciái bővebbek, tanulnak egyebek között menedzsmentet, pszichológiát, éppen ezért általában nem a kórházi osztályokon akarnak elhelyezkedni. Inkább a szervezés a feladatuk, az asszisztensek munkájának ellenőrzése” – tájékoztatott az igazgatónő. Horváth Zoltántól, a dunaszerdahelyi kórház igazgatójától megtudtuk, most jönnek a kórházba az első diplomás nővérek. „Jogosan vannak magasabb bérigényeik, kérdéses viszont, ki fogja megfizetni őket” – mondta a kórházigazgató. Hozzátette, a kis kórházak és a kiemelten kezelt egyetemi kórházak között tapasztalt bérkülönbségek még nagyobb nehézséget okoznak, hiszen a nővérek Dunaszerdahely helyett inkább Pozsonyba mennek dolgozni, ahol magasabbak a fizetések. „Nincs kifejezetten nővérhiány a kórházban, inkább speciális szaktudással rendelkező nővért, szülészeti asszisztenst nehéz találni” – nyilatkozott Eva Fehérová, a galántai Szent Lukács Kórház személyzeti osztályának vezetője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?