Galánta. A város hatáskörébe tartozó oktatási intézményekben szeptembertől napi öt koronával emelik az étkeztetésre befizetendő díjakat.
Drágul az étkeztetés, de nem lesz elbocsátás
A város hatáskörébe 14 oktatási intézmény – négy alapiskola, hét óvoda, két művészeti iskola és egy szabadidőközpont – tartozik. A múlt tanévben a napi étkeztetésre az óvodákban 26 koronát, az alapiskolák első négy évfolyama esetében 21 koronát, a felső tagozaton pedig 23 koronát kellett fizetni – ezek a díjak nőnek szeptembertől öt koronával. „Amióta az államtól átvettük a oktatási intézményeket, állandóan anyagi problémákkal küszködtünk, de a fejkvótarendszer idei bevezetésével a helyzet még inkább romlott. Nemcsak a rezsiköltségekre nem elegendő az államtól kapott pénz, hanem a bérekre sem” – ecseteli a helyzetet Zsille Éva.
Amikor idén márciusban végre hivatalosan is megtudták, milyen költségvetéssel számolhatnak az oktatatási intézményekben, már hétmillió korona hiányt jegyeztek, ezért áprilisban kifogást emeltek az oktatási minisztériumnál, és a költségvetés módosítását kérték. „A tárca azt ígérte, májusban választ ad, de sem májusban, sem júniusban nem jött válasz, ezért – ha nem akartuk, hogy valamelyik intézményünket be kelljen zárni – lépnünk kellett. Olyan javaslatot terjesztettünk a önkormányzat elé, amelyben négyféle megtakaratítási lépést javasoltunk: az óraszámok csökkentését mind a pedagógus, mind pedig a nem pedagógus alkalmazottak esetében, továbbá növeltük a rezsiköltségekhez való hozzájárulást napi öt koronával. Javasoltuk az Iskolai Szolgáltató Központ megszüntetését, a Spektrum Szabadidőközpont átköltöztetését” – mondja az osztályvezető.
Az államtól kényszerűségből átvett Iskolai Szolgáltató Központ 15 alkalmazottal került a város hatáskörébe. Ez a létszám feleslegesnek bizonyult, mert ott több festő, karbantartó, villanyszerelő, kertész volt alkalmazásban. Ők korábban az egész járás területén ellátták az oktatási intézményeket, de amióta azok önkormányzati hatáskörbe kerültek, a központ az addigi formában nem volt fenntartható. Az intézményt fokozatosan karcsúsították, idén már csak négy alkalmazottal működött, július 31-én pedig megszüntették. Azzal pedig, hogy a szabadidőközpontot a szolgáltató központ helyére költöztetik, jelentős energiaköltség takarítható meg.
A spórolási javaslatokat a képviselő-testület júniusi ülésén jóváhagyta, és július végén kapták meg a minisztérium válaszát, hogy megadják a kért támogatás-kiegészítést. „Ez azonban nem jelenti azt, hogy most már biztosan többletünk lesz – figyelmeztet Zsille Éva. – A tárca az alapiskolák költségvetésében a tavalyi támogatás 95 százalékát szavatolja, vagyis öt százalékkal csökkenti, holott növelni kellene, hiszen a gáz-, a víz- és az energiaárak mind növekednek.” Még ha esetleg maradna is pénzösszeg, az sem lesz felesleges, hiszen abból az iskolákba széket, asztalt vagy egyéb berendezést lehetne venni, amire már eddig is szükség lett volna, csak nem volt miből beszerezni. A galántai óvodákban 68, a többi oktatási intézményben 227 alkalmazott van. Az említett intézkedéseknek köszönhetően szeptemberben mindegyiküknek megmarad a munkahelye.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.