<p>Hodos. A Csallóközben több helyen szerveztek hagyományos dőrejárást a múlt hét végén.</p>
Dőrék járták a Csallóközt
SZABÓ CSILLA
Tejfalun 130 éve töretlenül szervezik, Hodosban pedig most rendezték meg először a hagyományteremtő első nemeshodosi dőrejárást.
A dőrejárás a Felső-Csallóközben elterjedt népszokás: farsang végi maszkos-alakoskodós adománygyűjtő mulatozás, amellyel a sötétséget, a telet búcsúztatják. A rendezvény ötlete a szabadidőközponttól származik, a Csemadok helyi szervezetével rendezték meg. A dőrejárás a szabadidőközponttól indult 10 órakor, a menet élén lovas kocsi ment, azt követte a menyasszony, a vőlegény és a szedett-vedett násznép: apáca, püspök, rendőr, nővér, tűzoltó, cigányasszony és sokan mások. A menetet muzsikások kísérték, mindenkit megtáncoltattak az utcán. Délután két órára értek vissza a szabadidőközponthoz, itt megtartották az esküvőt. Ezután elégették a telet jelképező szalmabábut (kiszebábot), majd kezdődött az estig tartó tavaszváró vigadalom. „A visszajelzésekből ítélve nagyon jól sikerült a rendezvény, sokan bekapcsolódtak, maszkot öltöttek. Több helyen itallal és étellel vártak minket a lakosok” – mondta Győri Béla, a Csemadok helyi szervezetének elnöke, majd hozzátette, remélik, hogy jövőre is sikerül megszervezni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.