Csóválják a fejüket a pedagógusok

Rimaszombat. Nem maradt visszhang nélkül a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom Gömöri és Nógrádi szervezetének pénteki rendezvénye.

Az iskolákból leszedették a plakátokatSzekeres Éva felvételeA szervezők a mozgalom tiszteletbeli elnöke, Toroczkai László Vármegyés a véres úton című kötetét kulturális rendezvény keretén belül mutatták be. Toroczkai kötetében a Kárpát- medencei HVIM-es rendezvények során szerzett tapasztalatairól és a mozgalom elképzeléseiről ír. A rendezők sikeresnek ítélték az estet, a város lakóinak egy része azonban nem osztja ezt a véleményt. Március 9-én, Vikidál Gyula koncertjével együtt szerették volna megtartani a könyvbemutatót, internetes kapcsolatot terveztek a szerzővel, ami műszaki okok miatt nem jött létre, így a könyvet a HVIM elnöke mutatta be, elemezve a mai magyarországi aktuálpolitikai helyzetet is. A rendezvényt a város magyar tannyelvű iskoláiban is propagálták, később a fenntartó a város figyelmeztetésére az iskolákból eltávolíttatta a plakátokat. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége regionális pedagógiai központjának vezetője, Ádám Zita azt mondta lapunknak, semmiképpen nem tartja jó ötletnek Toroczkai László könyvét bemutatni Dél-Szlovákiában. „Már csak azért sem, mert a szerzőt öt évre kitiltották ebből az országból. A másik ok az, hogy valószínűleg sok embernek sérti a jó ízlését és vitatja értékrendjét a kiadvány. Ez a bemutató indulatokat kavart. Mindenki ismeri a fájó történelmi döntéseket. Ezeket tudomásul kell venni, és nem a múltba kell révedezni, hanem a jövőt építeni, és azon gondolkodni, hogyan tudunk közösen tenni ezért. A ma Európájában semmi értelme az érzelmek ilyetén felkorbácsolásának, és semmi szükség arra, hogy ezek következtében egyesek elragadtassák magukat. Az iskolát és az ifjúságot pedig ki kell az ilyesmiből hagyni” – mondta Ádám Zita.

Bedécs Lászlót, a HVIM felvidéki vezetőjét mozgalmának céljairól kérdeztük, és arról, mi értendő „magyar ellenállás” alatt. Ilyen feliratú trikókban fogadták ugyanis a vendégeket a pénteki rendezvényen. „A HVIM célja, hogy a szlovákiai magyarságot mind kulturális mind szellemi téren összefogja. Azt hiszem, ennek eleget is tudunk tenni. Magyar ellenállás alatt pedig nem kell semmi rosszat érteni. A Kárpát-medencében, az elszakított területeken élő magyarságnak egy bizonyos csoportja igenis elég nagy elnyomás alatt él, ez nem biztos, hogy a Felvidékre érvényes. A jelmondatot a délvidéki HVIM-szervezetek alakították ki, mi a szolidaritás jeleként használjuk.” Arra a kérdésre, hogy hol a határ nacionalizmus és nemzeti öntudat között, Bedécs a következőket válaszolta: „A sovinizmus és a nacionalizmus két különböző dolog. A nacionalizmust ma más megvilágításban használják, mint amilyenben kellene. A nacionalista a saját nemzetét féltő ember, aki nem bántja a másik nemzetet. A HVIM saját nemzete érdekében, nem valamely más nemzet ellen próbál meg fellépni. Meg kell nézni a tevékenységünket, és kiderül, mi a célunk valójában. Az elmúlt három évben segélykoncertet szerveztünk a székelyföldi árvízkárosultak javára, könyvgyűjtési akciót a régió iskolái számára és Kárpátaljának, olyan neves előadókat hívtunk, meg, mint Raffai Ernő és gróf Spanyol Zoltán. Mozgalmunk tagjainak életkora 14 és 35 év között mozog. Sokan úgy vélik, ez nem véletlen, mert ez a korosztály manipulálható, befolyásolható. Ez nem így van. A HVIM mozgalom tagjainak életkora széles skálán mozog, a tagok hetven százaléka idősebb 35 évesnél.”

Olyan információk is szárnyra kaptak, a szervezet aktivistáinak azt a feladatot adták, lakóhelyükön legkevesebb tíz jegyet adjanak el. A közönség soraiból néhányan sérelmezték is, hogy Vikidál-koncertre jöttek, nem könyvbemutatóra. „Aki tudott a rendezvényről, az nagyon jól tudta, hová megy. Mindenhová vittünk plakátot, (a járás 99 százalékában jártunk) azon pedig szerepelt, hogy Toroczkai László könyvbemutatójára várjuk a közönséget” – tette hozzá Bedécs.

A TOMPA MIHÁLY REFORMÁTUS GIMNÁZIUM VEZETÉSÉNEK NYILATKOZATA

„A Tompa Mihály Református Gimnázium büszkén vállalja az Egyesült Protestáns Gimnázium örökségét, s annak eszmeiségét, hagyományait viszi tovább a XXI. század megváltozott körülményei között. Mindig nagy hangsúlyt fektettünk diákjaink nevelésére, oktatására, a keresztyén eszmékhez hűen hirdetve a felebaráti szeretetet. Fontosnak tartjuk diákjaink magyarságtudatának megtartását, erősítését, felhívjuk figyelmüket az együttélés és a tolerancia fontosságára, hisz az egyesült Európának csak közös erőfeszítéssel, egymás iránti tisztelettel és kölcsönös megbecsüléssel lehetünk tagjai. A Tompa Mihály Református Gimnázium, mint akadémiai függetlenséget élvező intézmény vallja, hogy népek és nemzetek együtt élve gazdagíthatják egymást nyelvükben, kultúrájukban, az emberi méltóság megadásának kölcsönös gyakorlásában. Intézményünk az ettől eltérő minden olyan politikai célokat követő mozgalomtól és eszmétől elhatárolódik, amely nem ezen alapvető keresztyén és emberjogi értékrendet tartja szem előtt.”

Sebők Attila, az iskola igazgatója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?