<p>Galánta/Szenc/Dunaszerdahely. A főváros környékén a legkevesebb az állástalan, januárban 4–7% között mozgott az arányuk.</p>
Csökken a munkanélküliség a Mátyusföldön és a Csallóközben
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A Galántai és a Szenci járás is egy szinten van a pozsonyi régió eredményeivel. A Dunaszerdahelyi járásban 2014 januárjában 11,69%-os volt a munkanélküliség aránya, az előző hónaphoz képest 0,17%-kal csökkent az állástalanok száma. A 8123 regisztrált munkanélküliből 4264 nő.
A Galántai járásban 3323 álláskereső van
A munkanélküliség a Pozsonyi kerületben volt a legalacsonyabb 4–9%, a Nagyszombati kerületben 4–12% az arány, csak a Szenicei járásban magasabb, 12–15% – derül ki a munkahivatal honlapján közzétett statisztikákból. Éves szinten csökkent a munkanélküliség a Galántai járásban. Január végén a lakosság 6,77%-a volt állástalan, ami a tavalyi évhez viszonyítva 0,22 százalékpontos csökkenést jelent. Iveta Benciová, a Járási Munkaügyi Hivatal foglalkoztatási szolgálatának igazgatója lapunkat úgy tájékoztatta, az év első hónapjában 3323 álláskereső szerepelt a hivatal nyilvántartásában, akik bármikor munkába állhatnak. Meghallgatásokat, tanácsadásokat szerveznek a fiatal munkanélküliek – a középiskolák és főiskolák végzősei – számára. A végzősök emellett szakmai gyakorlatra is jelentkezhetnek a munkaadónál. „Kiemelten foglalkozunk a főiskolák végzőseivel, megfelelő állást keresünk nekik. Hamarosan megkezdjük a végzősök felkészítését a munkaerőpiacra és az oktatásukat. Tekintettel a munkaerőpiac elvárásaira bővíthetik a szaktudásukat és támogatást igényelhetnek az önfoglalkoztatásra” – válaszolta kérdésünkre az osztályvezető. Az ötven éven felüli munkát keresőknek is próbál segíteni a hivatal. Benciovától megtudtuk, ők a hátrányos helyzetű munkavállalók közé tartoznak, így az önkormányzatokban vagy a regionális munkapiac fejlesztését támogató program keretében találhatnak munkát.
A hivatalban tanfolyamokat is szerveznek, hogy az álláskeresők igazodni tudjanak a munkaerőpiac igényeihez. „Folyamatban van a targoncakezelő-igazolvány megszerzésére meghirdetett tanfolyam. A közeljövőben a legkeresettebb szakmákra – ápoló, számítástechnikus, könyvelő – készítünk elő képzéseket” – folytatta Benciová.
1600 állástalan
25–54 év közötti
A Szenci járásban 2013 végén 2276 munkanélküli szerepelt a nyilvántartásban – tudtuk meg Matej Kankarától, a bazini munkahivatal irodavezetőjétől, a munkanélküliek aránya 6,3%-os volt. „Szeptembertől folyamatosan csökken az állástalanok száma. Éves szinten is kevesebb a munkanélküli, ami a következő hónapokra nézve óvatos optimizmusra ad okot” – nyilatkozta Kankara. A munkanélküliek többsége – csaknem 1600 személy – 25 és 54 év közötti, 388 huszonöt éven aluli munkanélkülit tartanak nyilván, 290 ötvenöt év feletti személy nem talál munkát. Szencen szintén tanfolyamokkal próbálnak segíteni az állástalanoknak, 121-en vettek részt a különböző tanfolyamokon.
Dunaszerdahelyen egyre kevesebb a munkanélküli
Dunaszerdahelyen januárban 499 új munkanélkülit regisztrált a Járási Munkaügyi Hivatal. A legtöbb munkanélküli a 25–54 éves korosztályból került ki az elmúlt hónapban, összesen 348-at jegyeztek be. A 18–25 évesek közül az elmúlt hónapban 85-en jelentkeztek a munkaügyi hivatalban. Az 55 év felettiek között 66 munkanélkülit regisztráltak 2014 első hónapjában.
„A gazdasági válság miatt az előző években nőtt a munkanélküliek aránya a Dunaszerdahelyi járásban, de 2013 márciusától enyhe csökkenést tapasztaltunk a munkát kereső személyek számában, illetve a munkanélküliség arányában is” – tájékoztatta lapunkat Marianna Lelkesová, a Dunaszerdahelyi Járási Munkaügyi Hivatal szóvivője. 2013 márciusában 9155 regisztrált munkanélküli volt, a munkanélküliség aránya 13,18% volt, 2014 januárjában az arány 11,69 %-ra csökkent.
A legtöbb munkanélküli 20–24 évesek korcsoportjában volt, január 31-én összesen 1223. Az 55 évesek körében is magas az arány, január végén 1024 munkanélkülit jegyeztek. „Az 55 év feletti korosztálynak is komoly gondot okoz elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Sajnos nagyon kevés a szabad munkahely, és ezek struktúrája nem kompatibilis a munkanélküli-struktúrával, ezért nagymértékben az idősebb korosztály válik munkanélkülivé” – mondta Marianna Lelkesová.
Az iskolát frissen elvégzett fiatalok munkanélküliségének legnagyobb előidézője a gyakorlathiány, valamint a kínálat és a fiatalok igényei közötti különbségek. A munkáltatók igényei és feltételei is akadályozzák a fiatalok elhelyezkedését. „Hivatalunk bizonyos munkáltatókkal együttdolgozva arra törekszik, hogy minél több munkaajánlatot tudjunk kínálni a fiataloknak. Igyekszünk minél több munkalehetőséget teremteni a 29 éven aluli fiataloknak, valamint lehetőséget nyújtunk nekik 3–6 hónapos szakmai gyakorlatra” – közölte Marianna Lelkesová. „Hivatalunk 2014 első felében folyamatosan szervez átképzéseket a munkaerőpiacra való felkészítés részeként. Néhány képzés már megvalósult, a következő hetekben pedig továbbiakon lehet részt venni” – mondta a szóvivő, majd hozzátette, az érdeklődőknek tájékoztatókat tartanak a vállalkozásról is, mivel a magánvállalkozások indulását is szeretnék támogatni. (béva, szcs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.