Az ünnepélyes könyvbemutatón a készítőket oklevéllel köszöntötték, a kötetben szereplők pedig egy-egy példányt kaptak a könyvből (A szerző felvétele)
Csodát neked
Személyes és családi történetekkel kiegészített helytörténeti könyvet adtak ki Deákin azért, hogy megőrizzék a régmúlt történéseit, mielőtt azok feledésbe merülnek. A könyvbemutatón elhangzott, hogy a készítők tervezik a folytatást, és várják azok jelentkezését, akik megosztanák saját történeteiket.
Csodát neked címmel jelent meg az a helytörténeti kiadvány, amely a falu története mellett érdekes élettörténeteket tartalmaz a II. világháború, a kitelepítés, a lakosságcsere idejéből, de a vidám mindennapokat is igyekszik bemutatni a falu időseivel készített interjúkon keresztül. „A legtöbb, amit a gyerekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak” – idézte Deáki polgármestere, Jakócs Krisztina a hétvégén tartott könyvbemutatón Johann Wolfgang von Goethe szavait, amelyek a könyv előszavában is olvashatók. A polgármester hangsúlyozta, a könyv azért íródott, hogy a következő generációk gyökereit erősítsék. Úgy véli, a technika vívmányai kiszorítják az emberek mindennapjaiból az esti, családi beszélgetéseket, ezért fontos lejegyezni a régi történeteket, mert később nem biztos, hogy lesz alkalmunk megkérdezni a szüleinket, nagyszüleinket, milyen volt az élet évtizedekkel ezelőtt.
A kiadvány 400 példányban jelent meg magyar, 200 példányban szlovák nyelven. Az érdeklődők a helyi községi hivatalban beszerezhetik. Jakócs Krisztina elmondta, az utánnyomásra pályázati forrást szeretnének felhasználni, amennyiben lesz a könyvek iránt kereslet. „Az első kötet megírásához a száz-, a kilencven- és a nyolcvanévesek korosztályát kérdeztük meg, azokat, akik a kitelepítést, a háborút átélték. A folytatásban a következő generációkat, tehát a hetveneseket, hatvanasokat szeretnénk megkérni, hogy a kommunizmus éveiről meséljenek, ami szintén nagyon érdekes lehet a fiatalok számára. Úgy vélem, nemcsak a helyieknek lehet érdekes a könyv, hiszen elolvasható benne a deáki iskola története az 1700-as évektől, fényképekkel kiegészített írás került bele a templomunkról, amelyben a szerző a freskókon keresztül vezeti végig a magyar történelmet, de kiemelkedő a helyi Merva Arnold kutatása is a falu történelméről 1002-től. Az élettörténetek a családtagok, hozzátartozók számára kedvesek, de a régi korok hangulatát is visszaidézik nemcsak a rokonok, hanem bárki számára” – fejtette ki a polgármester. Renczés Nóra, a könyv egyik szerkesztője a bemutatón elmondta, a beszélgetések készítése óta számos új adatot, emléket tud Deákiról, mintha egy fekete-fehér dokumentumfilmet megszínesítenének, úgy színesednek ki a falu utcái, épületei az elmondottak nyomán. „Tudom, hol dobták le az első bombát a faluban a II. világháború alatt, tudom, hol baktatott egy-egy mesélő férje vagy édesapja fáradtan a hosszú fogságból hazatérve, kézbe vehettem a fogságban írt verseskötetet, megismerhettem régi ünnepek hangulatát, hitből és emberségből példaképeket” – fogalmazott kiemelve, hogy az életmesék által az olvasó is még inkább a közösség részévé válik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.