A kis művészek az első sorokban foglaltak helyet.
Csallóközi Színes Ceruzák: 1700 alkotás
„Szlovákia legjelentősebb kiállításai közé tartozik, csodálatra méltó, hogy 23 éve tart a Színes Ceruzák hagyománya” – kezdte beszédét Bohumír Bachratý, a zsűri hosszú éves elnöke. Való igaz, hogy a dunaszerdahelyi kezdeményezés európai, sőt világméretű rendezvénnyé nőtte ki magát, hiszen Európa szinte valamennyi országán kívül Hong Kongból és Bangladesből is érkeztek rajzok az elmúlt évek során.
A kiállítás fő szervezője a Csallóközi Népművelési Központ, Nagyszombat Megye Önkormányzatának, valamint Dunaszerdahely Városi Hivatalának a támogatásával. A hosszú múltra visszatekintő tárlatot első ízben 1996-ban rendezték meg, akkor még csak országos szinten. Pár év kihagyás után, 2001-től ismét látható volt és 2004-től nemzetközi szintűre emelkedett a sok külföldi érdeklődőnek hála.
A szakmai zsűri március 1-én ült össze, hogy kiértékelje a mintegy 1700 rajzot és festményt, amelyeket 2 – 7 éves gyerekek, óvodások, iskolások készítettek. A kislányok voltak túlsúlyban, a fiúk közül kevesebben jelentkeztek a versenybe. A legtöbben a 6 évesek korosztályában voltak, majd az öt és négyéves korúak, illetve a hét és három évesek. A legfiatalabb a mindössze kétéves Marina volt, aki a zsűri különdíját is kiérdemelte. A legtöbb alkotás Szlovákia 23 városából és településéről érkezett, de nagyon sok alkotás érkezett külföldről, Magyarországról, Lengyelországból, Bulgáriából, Lettországból, Szerbiából, Csehországból és Bangladesből is.
Ebben az évben is nehéz dolga volt a zsűrinek, mert az 1700 beérkezett alkotásból kellett kiválasztania azt a 215 képet, amelyeket a Csallóközi Múzeum, valamint a Gallery Nova termeiben állítottak ki Dunaszerdahelyen. A zsűri 60 egyenrangú győztest hirdetett ki, akik valamennyien jelen voltak és átvehették okleveleiket illetve a támogatók ajándékait.
A tavalyi, a járvány miatt szerényebb tárlat megnyitó után, az ideit mindenki felszabadultan élvezhette, elsősorban a fiatal művészek, szüleikkel, tanáraikkal. „Ezeken a rajzokon keresztül betekintést nyerhetünk a gyerekek látásmódjába abba, hogyan gondolkodnak az őket körülvevő mindennapi helyzetekről, dolgokról.” – fejtette ki köszöntő beszédében Berényi József megyei alelnök. „Ebben a művészetben születik meg az öntudat. A gyerekrajzoknak is megvannak a maga szimbólumai. Katalógusunk címlapján is ez látható: egy gólyacsalád fészkükben tojásokkal. Csend, béke, boldogság. Az élet és jövő reménye. A gyermekművészet is kultúra és béke. Kívánom és hiszem, hogy a Csallóközi Színes Ceruzák a gyerekek alkotásaival örökre itt legyenek velünk.” – nyilatkozta a kiállítást értékelve a zsűri elnöke.
A tárlat július 2-ig tekinthető meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.