<p>Az ár levonulását követően a Duna mentén a helyzet lassan stabilizálódik, a Kis-Duna térségében viszont emelkedni kezdett a belvíz szintje. A Tőkési-ág tegnap reggelre mintegy 20 centimétert apadt, a Vág tetőzése miatt visszaduzzadt víz újra a normális irányba folyik.</p>
Csallóköz: levonult az ár, most a belvíz okoz problémát a régióban
Vásárút lakossága a hét végén nem jelentett rendkívüli talajvízszivárgást. Zsoldos Roland, a település polgármestere elmondta: nincs ok a pánikra, a problémás helyeken a megszokott módon készültek fel – homokot és zsákokat vásároltak, és készenlétben állnak a búvárszivattyúk is. Tegnap a Vásárút és Nádszeg közötti 06329-es számú harmadrendű közúton feloldották a talajvízátfolyás miatt korábban elrendelt útzárat.
Csallóközkürtön vasárnap virradóra 272 centiméteren tetőzött a Tőkési-ág vize, tegnap azonban már 10 centiméterrel alacsonyabb vízszintet mértek. A településen az előző évek tapasztalataiból kiindulva a hét közepén várják a belvíz tetőzését, amely egyelőre csak az óvoda épületénél tört fel. „Itt búvárszivattyút, valamint három tartályt helyeztünk el, a vizet folyamatosan szivattyúzzuk” – tájékoztatta lapunkat Kubik József polgármester. Kritikusabb a helyzet Nyárasdon, ahol a lassú apadás miatt a víz átszivárog a töltésen; a gátakat önkéntesek bevonásával is folyamatosan ellenőrzik. Bacsó László, a település polgármestere elmondta: a faluban már több helyről jelentették, hogy a pincékben feltört a talajvíz, ugyanakkor jelentős kiterjedésű mezőgazdasági területek állnak vízben. „A vízügyi szakemberek szerint a belvíz mennyisége elsősorban a folyók apadásának gyorsaságától függ, a legmagasabb szintet a tetőzés utáni negyedik-ötödik napon érheti el” – tájékoztatott.
A Duna menti Szap és Medve, illetve a bősi vízerőmű és Bodak között még mindig tart az útlezárás, a területre továbbra is csak az ott élők léphetnek be, tájékoztatott a válságstáb döntéséről Richard Kmeť, Dunaszerdahelyi Körzeti Hivatal vezetője. A folyam vízszintje csökken, ám a mentési munkálatokat nehezíti, hogy a Duna hullámterében épült nyaralók tulajdonosai engedély nélkül alakítottak ki mesterséges tavakat, illetve fúrtak kutakat.
„A belvíz feltöréséért a nyaralók tulajdonosai is okolhatók, mivel az engedély nélkül fúrt kutakból, medencékből, tavakból szinte ömlik a talajvíz. Tisztaságából megállapítható, hogy nem a folyóvíz az, ami most gondot okoz”– közölte Culka János, a bősi Komplex Központi Mentőszolgálat vezetője. A hétvégi házak tulajdonosai ideiglenes gátakat is emeltek a múlt hét végén, ami Culka szerint akadályozza a mentési munkálatokat. (szcs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.