Céljuk megteremteni a túrakerékpározás feltételeit

1817-ben a kerékpár ősének tartott futógép már a postakocsi sebességének négyszeresét is el tudta érni. Ám ezen még nem volt pedál, ez csak 1839-ben került fel rá. Ekkor vélhetően még senki nem gondolta, hogy a legfeljebb közröhej tárgyát képező alkalmatossággal való közlekedés nemsokára életformává válik.

Megvalósítani a szabadságot

A komáromi Szabadság Vándorai Túrakerékpáros Egyesület 2003. február 14-én alakult. A névadásban van némi demjéni is, a hivatalos verzió viszont így hangzik: „Azt szerettem volna, ha olyan nevet sikerül választanunk, amely a lehető leghitelesebben fejezi ki a biciklitúrázáshoz való hozzáállásunkat. Ha elindulunk, nem viszünk sátrat, nem állapítjuk meg pontosan a megteendő kilométereket, nem szabunk meg határozott programot. Lehetőségeinkhez mérten a legteljesebben próbáljuk megvalósítani a szabadságot” – tudom meg Bujna Zoltántól, a szervezet elnökétől. A klubnak öt tagja van, de az egyes rendezvényeken ennél lényegesen többen vesznek részt.

Idén még tizenegy túra

Annak ellenére, hogy csak öten vannak – ami látszólag nagyon alacsony létszám –, nagyon aktívak. December végéig tizenegy túrát szeretnének lebonyolítani. „Májusban kerül sor legattraktívabb nyilvános rendezvényünkre, a Csárda Túrára, de ebben a hónapban még a tatai Öreg-tóhoz is el szeretnénk kerekezni, hogy aztán ott evezhessünk. Tervben van egy túra a bősi vízi erőműhöz is. Júniusban egy nagyon igényes Bakony-túrára megyünk. Júliusban részt veszünk a XXXIV. Nemzetközi Túrakerékpáros Találkozón Kazincbarcikán, a hónap második felében pedig sörkóstolóval egybekötött dél-csehországi körútra indulunk. Hagyományosan augusztusban rendezik Szlovákiában a Túrakerékpárosok Nemzetközi Találkozóját, idén már a huszonnegyediket. Szeretnénk ott is jelen lenni. Szeptemberben a Szigetközben, októberben és novemberben a Gerecsében túrázunk. Decemberben pedig hóköszöntő szertartással üdvözöljük a telet” – avat be a tervezett programba Kiss Tímea, a klub egyetlen gyengébb nemet képviselő tagja, aki jól bírja a gyűrődést az utakon, és a srácokkal is jól kijön.

Kerékpármustra

Mivel a klub legtöbb rendezvénye nyílt, a szervezők áttekintéssel bírnak az átlagkerékpárosok felszereltségéről is. „Ami a bringákat illeti, nagyon változó” – mondja Csiba Zoltán, becenevén Hegyimanó. Mivel az amatőr versenyzőket is meg szeretnénk szólítani, egy-egy rendezvényünkön a legváltozatosabb felhozatallal találkozunk. A nagy bevásárlóközpontokban kapható biciklik hétköznapi használatra ugyan alkalmasak, de aki komolyabban szeretne túrakerékpározással foglalkozni, vegyen komolyabb gépet.

Dudás Tibor szerint egy jó kerékpár értékét nem lehet kizárólag pénzben meghatározni. „Persze, a komoly versenyzőket a szponzorok több százezer korona értékű gépekre ültetik, de ha egy kerékpár megkímélt és a túrák előtt is rendbe van hozva, nagyon jó szolgálatot tesznek az olcsóbb modellek is. Csak jól fel kell készíteni a túrára.”

Ahhoz, hogy egy kerékpárt felkészítsünk a túrára, három dolog kell: pénz, pénz, pénz. Egy-egy igényes kerekezéshez ugyanis a boltban kapható átlagos dolgoknál jobb külső és belső gumi, jobb lánc, könnyebb csomagtartó, nem vízáteresztő túratáska, és lélegző anyagból készült ruházat szükségeltetik. S nem árt a jármű fék- és váltózsinórjainak cseréje sem, nehogy útközben baleset történjen. Ötven kilométeres óránkénti sebességnél egy fékzsinór-szakadás akár halálos is lehet, int Dudás Tibor, aki a klub tavalyi erdélyi túrája előtt nyolcezer koronáért újította fel kerékpárját.

A tevékeny társaságot a Rozmaring utcai szabadidőközpont támogatja, amely ingyenesen bocsátja rendelkezésükre a klubhelyiséget. Szponzorokat főleg az egyes akciók támogatásáról tudnak meggyőzni, akik leginkább tárgyi adományokkal segítik tevékenységüket. A pénz pedig elkelne, hogy Szlovákiában is növekedhessen a kerékpárosok komfortérzete. Szükség lenne például európai színvonalú kerékpárutakra, melyek kialakítása nem egyszerű. Számos engedély szükséges hozzá. „Engedélyt kell kérni a terület tulajdonosától, akinek a földjén az út átmegy. Mivel a földet legtöbbször kiadják, kell a bérlő engedélye is. Ha villanyoszlopra akarom felrajzolni a jelzést, az elektromos művek beleegyezése is szükséges. ĺgy egy tíz kilométeres út kijelölése a nyomozással együtt akár fél évet is igénybe vehet” – vázolja a nem túl rózsás helyzetet Bujna Zoltán. A dunai utat jelölő, már szabványosított műanyag táblákat a vandálok megrongálták, a fémtáblák pedig vélhetően a vas-gyűjtők érdeklődését keltenék fel. Ha erre össze is gyűlne a pénz, a különböző kerékpáros szervezetek körében egyelőre nincs egyetértés a táblamintát illetően. ĺgy még eltart egy ideig, mire országunkban is kiépül a megfelelő kerékpárút-hálózat.

Csárda Túra

A klub tavaly már nagy sikert aratott rendezvénye a Csárda Túra. Mi eredetileg Kocsma Túrának szerettük volna elnevezni, de a város jelezte, ha szeretnénk, hogy rendezvényünk bekerüljön a Komáromi Napok programjába, igyekezzünk civilizáltabb nevet találni. ĺgy született ez a mindkét fél számára elfogadható kompromisszum, szól a kezdetekről Csiba Zoltán. A túra célja, hogy felhívja a figyelmet a Csallóköz szépségeire, meg néhány csendes, kerékpározásra különösen alkalmas útvonalra. A részvevő választhat a Classic 40 kilométeres és az Extrém kilométeres útvonal között. A túra napján reggel 7 és 9 óra között érkező bringás a nevezés után kézhez kapja igazoló füzetét, melybe feljegyzik az indítás időpontját. Ettől a pillanattól számít a túraidő, egészen a füzet leadásáig. A teljesítménytúrázó feladata, hogy az útvonalat minél hamarabb végigjárja és felkeresse az egyes falukban elhelyezett igazolóállomásokat. A túra címéhez méltóan a pecsétes igazolásokat az egyes csárdák és kocsmák pénztáránál kell begyűjteni. Az igazoló füzetben a térképvázlat mellett megtalálható az adott csárda vagy kocsma neve és címe is. Az értékelés az elért idők alapján történik. Dióhéjban így foglalhatnánk össze a május másodikán tartandó túra legfontosabb jellemzőit.

A teljesítménytúra idején a részvevők nem vehetnek igénybe kerékpárjukon kívül más közlekedési eszközt, mivel ez a kizárásukat jelentené, figyelmeztet a biztonság kedvéért Bujna Zoltán. A lelkes fiatalokat elnézve arra gondolok: míg a parlamenti képviselők inkább vadásznak a kerékpározás helyett, nem valószínű, hogy a gyenge érdekérvényesítő képességű kerékpáros egyesületek a helyzet rendszerszintű javulását el tudnák érni. A jövő az ilyen helyi kezdeményezéseké.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?