<p>Dunaszerdahely. Február 2. a vizes élőhelyek világnapja volt; 1971-ben ezen a napon írták alá a ramsari egyezményt, amelynek célja a vizes élőhelyek megőrzésének elősegítése.</p>
Cél a vizes élőhelyek védelme
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Mára a világ 158 állama csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez, amely a Föld ezerhétszáznál több kiemelt fontosságú térségének nyújt fokozott védelmet.
A nemzetközi jelentőségű vadvizek, különösen a vízimadarak élőhelyeinek védelme Szlovákiában is egyre nagyobb hangsúlyt kap. Ez részben a civileknek köszönhető – országszerte több tucatra tehető azon szerveződések száma, amelyek aktívan részt vállalnak a vizes élőhelyek megóvásában. Míg az Ipoly mentén az Ipoly Unió végzett e téren úttörő munkát, Délnyugat-Szlovákiában a pozsonyi székhelyű BROZ (Bratislavské ochranárske združenie) civil társulás valósított meg az eltelt másfél évtizedben több, a Morva és a Duna mentén található élőhelyek megóvására irányuló projektet. „A WETREST-projektnek köszönhetően az Erdőháti-alföld térségében található nyolc vizes élőhelyet sikerült revitalizálnunk – közölte lapunkkal Karolína Sobeková, a BROZ szóvivője –, míg a LIFE – Duna menti madárvédelmi projekt keretében a Csallóköz középső részében teremtettük meg a feltételeit annak, hogy a Duna medvei ága ismét a ritka madárfajok fészkelőhelyévé váljon. Ami a terveinket illet: a vízgazdálkodási vállalat és a pozsonyi Komenský Egyetem Természettudományi Kara szakembereinek bevonásával a Bős melletti, egykor kiterjedt Isztrága-mocsarat igyekszünk új életre kelteni.” A szóvivő hozzátette: paradox módon épp az ország legnagyobb folyója mentén került leginkább veszélybe az őshonos növény- és állatvilág, ami a Duna szabályozása, elterelése miatt jelentkező vízhiányra vezethető vissza; ám húsz év után is – ennyi idő telt el a bősi vízerőmű üzembe helyezése óta – jó esély van arra, hogy a kiszáradásra ítélt ágvizekbe visszatér a víz, s vele az élet.
A társulás további tervei közt térségünk legnagyobb ragadozó madara, a rétisas életkörülményeinek javítása is szerepel, amelynek a DANUBEPARKS STEP 2.0 nemzetközi projekt ad keretet, ugyanakkor részt vállal a Pozsony környéki nemzetközi jelentőségű Natura 2000-es madárvédelmi területek megújításában is. Ennek részeként javítják a Duna három mellékágának vízellátását. (la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.