Botrányos önkormányzati ülés S

Szomotor. A Bodrog-parti községben rendkívüli önkormányzati ülésen tették volna le a hivatali esküt azok a pótképviselők, akik a nemrégiben mandátumukat vesztett tanácstagok helyébe lépnének. A botrányos jelenetekkel tűzdelt tanácskozáson azonban az eskütételre végül mégsem került sor.

A szomotori polgárok egy része hangot adott a nemtetszésének, a pogármester azonban kitart eredeti álláspontja mellett, az öt képviselőnek mennie kellSzabó Bernadett felvételeSzomotor. A Bodrog-parti községben rendkívüli önkormányzati ülésen tették volna le a hivatali esküt azok a pótképviselők, akik a nemrégiben mandátumukat vesztett tanácstagok helyébe lépnének. A botrányos jelenetekkel tűzdelt tanácskozáson azonban az eskütételre végül mégsem került sor.

Stropkay Szilvia polgármester április végén a helyi önkormányzat öt tagját levélben értesítette arról, hogy megszűnt a mandátumuk, így a testületben a helyükre pótképviselők kerülnek. A falu első embere által kiküldött értesítőkben az olvasható, hogy a 369/1990-es számú törvény 11. paragrafusának 2. bekezdése b pontja alapján a képviselő státuszával összeegyeztethetetlen, hogy annak a településnek az alkalmazottja legyen, melynek önkormányzatába megválasztották. A levelek tartalma szerint a munkatörvénykönyv ide vonatkozó előírása alapján egyértelmű, hogy ha a testület tagja magánszemélyként munka elvégzésére szóló megállapodást ír alá a településsel, akkor egyben munkavállalói és munkáltatói státuszt is betölt. Stropkay Szilvia arról tájékoztatta az érintett képviselőket, hogy ők különböző időpontokban ugyan, de kötöttek ilyen szerződést a faluval. Ezáltal a különböző tisztségek összeférhetetlenségét eredményező jogviszony jött létre, amely – a törvényből adódóan – a képviselői mandátum elvesztésével jár.

A rendkívüli önkormányzati ülésre a falu lakosainak egy része is eljött, akik a polgármester eddigi ténykedésével kapcsolatos nemtetszésüknek többször hangot adtak. Már a tanácskozás elején heves vita alakult ki arról, hogy Stropkay az ülést egyáltalán a törvényeknek megfelelően hívta-e össze. Érdekes módon arról szó sem esett, hogy miképp lehet határozatképes egy kilenc tagú önkormányzat, ha a tárgyalóasztalnál mindössze három képviselő foglal helyet. Az inkább népgyűlésre hasonlító összejövetelen ezután Majoros Árpád főellenőr azoknak a jogászoknak az álláspontját ismertette az egybegyűltekkel, akik szerint az öt képviselő „menesztése” jogsze?rűtlen volt. A polgármester a változatosság kedvéért egy másik szakvéleményt olvasott fel, amely az eljárást törvényesnek minősítette. A meddő szócsata végén a vitázó feleknek mégis sikerült megállapodniuk, mégpedig abban, hogy az ügyet bíróság elé viszik. A polgármester ezután kísérletet tett arra, hogy a tanácskozás egyetlen napirendi pontját, a képviselői eskütételt levezényelje, ám ez a kezdeményezés kiváltotta a jelenlévők többségének rosszallását. A vehemensebb polgárok helyükről felugrálva mondták el véleményüket, egyesek nem tartották ajánlatosnak, hogy a jelen helyzetben Stropkay Szilvia megpróbálja felesketni az önkormányzat új tagjait.

Egy pótképviselő bejelentése, hogy ebben a helyzetben nem vállalja a jelölést, viharos tapsot kapott. A történtek dacára végül mégis akadt öt jelentkező a „megüre?sedett” képviselői helyek betöltésére, ám esküjüket ők sem tehették le. Az ünnepélyes aktus előtt ugyanis a rend felbomlott a teremben, a helyiek egy része körülvette a polgármestert és a jelölteket, majd újabb meddő szócsata vette kezdetét. Ennek végeztével Stropkay Szilvia kíséretével az oldalsó ajtón át távozott a helyiségből, a főbejáratnál csoportosuló emberek hangos szitkozódása közepette.

A polgármester lapunknak elmondta, jelen körülmények között nem tartotta helyesnek felesketni a testület új tagjait, inkább megvárja, hogy a mandátumvesztés ügyében a független bíróság hozzon döntést. A szomotori önkormányzat azonban így határozatképtelen maradt, az utolsó, érdemi ügyekkel foglalkozó testületi ülést még 2008. február 15-én tartották a faluban.

Csupán véletlen lehet

Szomotoron egyébként a mandátumvesztésükről szóló értesítőt az öt önkormányzati képviselő hat nappal azután kapta kézhez, hogy a községben lezajlott az a népszavazás, mely arról döntött, posztján maradjon-e a falu polgármestere. A referendum az alacsony részvétel miatt érvénytelen lett, ugyanis az 1272 választópolgár közül csak 540-en járultak az urnákhoz. A népszavazás kiírását a kilenc fős önkormányzat nyolc képviselője kezdeményezte. (leczo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?