Bevonják a lakosságot

Szímő. A helyi lakosság mobilizálása – ez volt a témája az Információs Központ komáromi irodájának szervezésében megvalósult vidékfejlesztési műhelynek Szímőn.

A Berit Folkesson által bemutatott svéd tapasztalatok Szímőn is használhatóakSzomolai Valéria felvétele Szímő. A helyi lakosság mobilizálása – ez volt a témája az Információs Központ komáromi irodájának szervezésében megvalósult vidékfejlesztési műhelynek Szímőn. A szlovákiai Vidék Parlamentje (VIPA) kommunikációs központját üzemeltető Verbum pro Futuro polgári társulás ezzel szeretné elérni, hogy tevékenységükről minél több helyi polgár szerezzen tudomást, és kapcsolódjon be az együttműködésbe. A vendégek, Berit Folkesson (svéd VIPA) és Lea Kilvádyová hazai szakember svédországi tapasztalataikról számoltak be a lakosság régiófejlesztésébe való bevonásáról. A nálunk megszokottól eltérően Svédországban nagy hagyományai vannak az önkéntes mozgalmaknak. Az emberek bevonására és a helyi fejlesztés iránti érdeklődésük felkeltésére Svédországban több módszert használnak. Ezek közé tartoznak például az ún. önképző körök, ahol egy közös téma iránt érdeklődő csoport beszélget és vitázik az adott témáról. Ennek fő előnye, hogy nem előadás jellegű a találkozó és az adott témában senki sem szakértő. ĺgy egyenrangú felek között alakul ki az eszmecsere, ami a tanulás szempontjából nagyon hatékony és dinamikus. Ezeket a rendszeres önképző köröket mindig más vezeti, és bárki bekapcsolódhat a csoportba, ha érdekli az éppen felvetett téma. A helyi lakosság bevonására másik jó példa az ún. kérdőíves módszer, amellyel a helyi lakosság igényei térképezhetők fel. Ez passzívabb módszer, de a kérdőívre adott válaszok kiértékelése jó kiindulópont lehet a helyi fejlesztési program megfogalmazásánál. Nálunk a polgárok megkérdezése amúgy sem igazán megszokott, ezért érdemes megpróbálni. Az effajta adatgyűjtés esetleges buktatója lehet a pontatlan, nem világos kérdésfeltevés (kérdezni is tudni kell) vagy a kérdőívek begyűjtésének nem hatékony módja (a tapasztalatok szerint ilyen a postaládás módszer). Jók a tapasztalatok az olyan kérdésekkel is, amikor egy-egy probléma megoldásának módjáról kérdezték a helyieket. Szintén sokat elmond a lakosok elégedettsége a helyi viszonyokról. A szímői vidékfejlesztési műhely résztvevői, akik között voltak önkormányzati és államigazgatási képviselők, nonprofit szervezetek, vállalkozók és magánemberek, szintén kidolgoztak egy ilyen kérdőívet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?