Bejárták a tőkehúzók Farkasdot

BARTALOS ÉVAFarkasd. Tegnap – hamvazószerdán – rendezték meg a hagyományos tőkehúzást a vágsellyei járásbeli községben. Így búcsúztatják a telet és köszöntik a tavaszt.„A tőkehúzás Farkasdon „minden életben létezett” – olvasható a faluról készült monográfiában.

BARTALOS ÉVA

Farkasd. Tegnap – hamvazószerdán – rendezték meg a hagyományos tőkehúzást a vágsellyei járásbeli községben. Így búcsúztatják a telet és köszöntik a tavaszt.

„A tőkehúzás Farkasdon „minden életben létezett” – olvasható a faluról készült monográfiában. A lakosok kisebb csoportjai maskarákba öltöznek és bejárják a falut, bemennek a házakba és adományokat kapnak a lakosoktól. „Fiatal legények, házasemberek, de idősebb férfiak is tagjai lehetnek a csoportoknak. Hamvazószerda reggelén a helyi hagyományokat hűen megőrizve elindulnak a tőkehúzók házról házra” – olvasható a könyvben. A monográfia szerint a menetből nem hiányozhat a vőlegény és a menyasszony, a harmonikás, az első dorongulló, a tyúkkosarasok, a tőkehúzó és a hátsó dorongulló. A csapat reggel indul és hangos harmonikaszóval és énekkel járja be a falu utcáit. Az óvodába és az alapiskolába is ellátogatnak. „A tőkehúzás a tél elűzéséről és a termékenység növeléséről szól. A menetben a menyasszony és a vőlegény jelképezi a termékenységet, a tőkehúzó, az ördög, aki elűzi a telet. Meghentereg az udvarban, elzavarja a rossz szellemeket, hogy jó termés legyen és elkerüljék a házat a betegségek. Az új házak udvarába is bemegyünk, hogy az új házasok termékenyek legyenek. Van két öregasszony a menetben, ők a gyűjtők. A lakosoktól adományokat kapunk, mindenki azt ad, amije van, kolbász, szalonna, tojás, pénz, bor, pálinka kerül a kosárba” – nyilatkozott lapunknak Forró Tamás szilvási tőkehúzó.

Az évek során a hagyomány nem sokat változott, csupán a csapat létszáma csökkent. Sokan a munkájuk miatt nem tudnak részt venni a menetben. Főként nyugdíjasok várják a tőkehúzókat, a többi lakos általában dolgozik. Forró Tamás elmondta, a hagyomány apáról fiúra száll, nem tartanak attól, hogy a közeljövőben feledésbe veszne a tradíció. „Tanítjuk a fiainknak, van, aki már az unokájának” – mondta Forró Tamás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?