Nyitra. Bűnszövetkezet létrehozásával, csalással és törvénytelen vállalkozással vádolja a speciális ügyész az egykori Kölcsönös Segítségnyújtási Szövetkezet (Družstvo Vzájomnej Pomoci – DVP) létrehozóit.
Befektetési társaság vagy bűnszövetkezet?
A DVP-t 1996-ban alapította egy nyitrai vállalkozói csoport, és fokozatosan az egész országban kirendeltségeket nyitottak. Klienseiknek kezdetben harminc százalékos kamatot ígértek, de 2002-ben már a betéteket sem tudták visszafizetni. 2003 nyarán bezárták a szövetkezet nyitrai központját, a rendőrség elvitte a társaság valamennyi iratát és számláját, ugyanazon év októberében pedig a Pozsonyi Kerületi Bíróság csődeljárást hirdetett a DVP-ben. A történtek ellenére a szövetkezet elnöke, Karol Jenis, aki mellesleg az SOP kerületi elnöke és megyei képviselő is volt, akkor még azt állította, csak átmeneti gondokról van szó. Szerinte, a gazdálkodásukban semmi hiba nem volt, klienseik csupán a többi befektetési társaság csődje miatt vesztették el bizalmukat, ezért kezdték kimenekíteni a pénzüket, és a bankok csak tetézték a pánikhangulatot, mert tartottak attól, hogy a befektetési társaságok komoly konkurenciát jelenthetnek számukra. A nyomozás során azonban később kiderült, a DVP semmiképp nem tudta volna elkerülni a csődöt, mert az utolsó két évben már az új betétesek pénzéből fizették a kamatokat.
A rendőrségi razzia után a szövetkezet teljes vezetése lemondott. Az új igazgatótanács tagjai még azzal hitegették a betéteseket, hogy külföldi partnerek segítségével talpra állítják a DVP-t, de mint kiderült, már csak a vagyon kimenekítésén fáradoztak. A negyedik éve tartó nyomozás során a DVP aktája több mint hatezer oldalasra bővült, az ügynek jelenleg tizenöt vádlottja van, valamennyien szabadlábon védekezhetnek. A rendőrségi vizsgálatot nagy valószínűséggel csak jövőre zárják le, mert a nyomozóknak még több száz károsultat kell kihallgatniuk. Többségük ötven–százezer koronás öszszeget bízott a társaságra, de voltak olyanok is, akik milliókat veszítettek. Arra, hogy valaha még viszszakapják a pénzüket szinte semmi remény nincs, amióta kiderült, hogy a jelenlegi kormány sem kárpótolja őket, a legtöbben már a hitelezők üléseire sem járnak. (vm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.