Baka. Ugyancsak bőséges programról gondoskodtak az idei, immár történetében tizedik bakai falunap(ok) szervezői, melynek – bár ahogy mondani szokták: ünneplésre mindig adódik alkalom és lehetőség – ezúttal valóban több figyelemre érdemes apropója volt. A falu első írásos emlékének 740.
Bakai megemlékezések jubileumok jegyében
Már péntek délután megkezdődtek a helytörténeti rendezvények: a falu- és helytörténészjelölteknek is ínyére lehetett a régmúlt dokumentumait és fotóit bemutató kiállítás gazdag anyaga, a bakai általános iskola egykori diákjainak, tanárainak és a község lakóinak bőséges lehetőséget nyújtva a nosztalgiázáshoz.
Az 1264-ből datált írásos emlék kapcsán Sárkány Imre tanító és alpolgármester tartott érdekes megemlékezést. Taglalta egyebek mellett azt, hogy több forrásműre hivatkoztak a helytörténészek, mikor megegyeztek az 1264-es keltezésben (1278 helyett), ám korántsem volt egyértelmű a választás. A történelmi Magyarország területén ugyanis nyolc megegyező nevű helységről tesznek említést az olvasókönyvek, hivatkozások. Gazdag forrásműnek számított az a plébániatörténet például, amelyet maga Farkass Mihály szerkesztett.
Énekeltek a nyugdíjasok, az óvodások és iskolások – egyszóval korosztályok szerint is kiszolgálták a tapsolni vágyókat.
A Csemadok szerepéről, fontosságáról a helyi alapszervezet tevékenységéről tartott ismertetés után Csízik Erzsébet polgármester aszszony huszonöt, arra érdemes személynek elismerő emlékérmet adott át, ezzel is bizonyságot téve a közvéleménynek és a lakóknak, hogy Baka nemcsak vendégszerető, hanem rátermett és sokoldalú honpolgárokkal is büszkélkedhet.
Felavatták és megkoszorúzták a Mindenszentek római katolikus templom falán elhelyezett emléktáblát, mely annak a Farkass Mihálynak a nevét idézi fel, aki a bakaiak plébánosaként hosszú ideig tevékenykedett a helység egyházközössége érdekében. A „vaserélyű” plébános életútjáról tartott beszámolót a Farkass-munkák nagy ismerője, Darnai Zsolt tanár. Elmondta, hogy tanfelügyelőként megújította a bakai népiskolai oktatást, és az iskola színvonalának emelése is az ő irányítása alatt zajlott. A templom melletti téren felállított, a háborúban elesett hősök márványoszlopánál szintén koszorúkkal tisztelegtek a falu elöljárói.
Bacsó Mátyás hazai énekes dalolt a falu lakóinak örömére, a késő esti utcabált pedig Csonka András magyarországi énekes műsora előzte meg.
A bakaiak ízelítőt adtak az idei falunapon is maguknak és az arra látogatóknak egy mentalitásbeli sajátosságukról, azaz hogy szeretnek ünnepelni, magyarnak lenni és főleg otthon lenni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.