<p>A hazai cégek közül az Érsekújvári Körzeti , Szociális és Családügyi Hivatalnak egy vágsellyei varroda - az egykori Trikota üzemben működő cég -jelentett be nagyobb arányú elbocsátásokat.</p>
Ázsiába költözik a vágsellyei Trikota varroda
„Ezen kívül négy ügynökség jelezte 70 ember elbocsátását, és tíz régióbeli cég bontotta fel, vagy nem hosszabbította meg a munkaszerződést mintegy 20 alkalmazottjával. A januárban nyilvántartásba vett 1130 munkanélküli többsége magyarországi cégeknél dolgozott“ - tájékoztatott Marta Ladzianska a hivatal osztályvezetője. A vágsellyei varroda vezetése már tavaly nyáron jelezte 65 munkahely megszüntetését. Később azonban kiderült, hogy a cég mind a 190 alkalmazottját elbocsátja, ám a szerződéseket megegyezéssel bontják fel - ezért ebben az esetben nincs szó tömeges elbocsátásról. Lakat kerül a vágsellyei gyártócsarnokra, mert a cég Ázsiába helyezi át a székhelyét. „Több mint öt éve dolgozom a varrodában, ezért háromhavi lelépőre is jogom lenne, de nemhogy ezt, még a decemberi és a januári fizetésemet sem kaptam meg“ - panaszolta egy neve elhallgatását kérő fiatalasszony, aki varrónőként dolgozott a Sariana Slovenkso Kft. vágsellyei gyártórészlegében. A vágsellyei üzem a női fehérneműt gyártó osztrák Sariana vállalat kihelyezett részlege, amely 1998 óta működött a Vág-parti városban. A Vágsellyei és a Galántai járásból közel 200 embert foglalkoztatott, az elbocsátások már tavaly ősszel elkezdődtek. „Miután visszatértünk az egyhónapos augusztusi üzemi szabadságról, kéthetenként elbocsátottak valakit. Először azoktól váltak meg, akiknek gyengébb volt a teljesítménye -árulta el a varrónő. - A múlt héten aztán közölték, hogy csődbe ment a cég, februártól mindenkinek megszűnik a munkahelye.“ Az alkalmazottak a szakszervezettel kezdtek tárgyalni, és ígéretet kaptak, hogy az állami garanciaalapból megkapják az elmaradt bérüket, ki-ki a ledolgozott évei után járó végkielégítést. A kész termékek ma is az üzem területén vannak, mert amikor az osztrák tulajdonos kamiont küldött az áruért, a munkások megakadályozták annak elszállítását. A szállítmányt állítólag lefoglalta a csődbiztos, és csak akkor vihetik el, ha az alkalmazottak megkapják a pénzüket. Nem hivatalos értesülések szerint még tavaly elbocsátottak mintegy 60 alkalmazottat, január 31-ével több mint 130 ember, varrónők, szabónők, adminisztratív dolgozók veszítették el a munkájukat. „Éppen tegnap jelentkeztünk be a munkaügyi hivatalban“ - tájékoztatott az elbocsátott fiatalasszony. Tegnap telefonon nem sikerült elérnünk a Sariana vágsellyei üzemének ügyvezetőjét, az üzem területére sem engedték be lapunk munkatársát.
Az érsekújvári járásbeli Nagysurányban működő cégek nem hosszabbítják meg a meghatározott időre kötött munkaszerződéseket, eddig csaknem száz alkalmazottal bontották fel a szerződést. Egyikük a jelenleg 470 embert foglalkoztató, a galántai Samsungnak és a nyitrai Sonynak alkatrészeket gyártó Bang Joo Electronics Slovakia Kft. Az érsekújvári régióban 30 - javarészt építőipari cég - kínál állást, továbbá orvosokat, egészségügyi nővéreket és cukrászokat keresnek. A nagysurányi és párkányi régióban azonban csak 5 cég keres alkalmazottakat. A vágsellyei körzetben jelenleg 30 munkáltató kínál munkát.
„Az előzetes felmérések alapján ebben a hónapban várhatóan újabb 400 munkanélküli kerül a körzeti munkahivatal nyilvántartásába azok közül, akik Magyarországon, kisebb-nagyobb cégeknél dolgoztak. Átképzési lehetőségeket szeretnénk felajánlani számukra, csakhogy ehhez figyelembe kell vennünk a hazai keresletet. Sajnos az eddig szerelőmunkásként dolgozók számára nem kínálhatunk cukrászatban, autószerelő műhelyben, esetleg kórházban végezhető munkát“ -egészítette ki az elmondottakat Ladzianska. (szaz, gl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.