Bemutató órákat, foglalkozásokat tartottak, megnyitották speciális terápiás termeiket az érsekújvári Regionális Edukációs és Szociális Központ dolgozói. Nagy volt az érdeklődés a nyílt nap iránt, amelyen leendő és pályakezdő szociális dolgozók, fogyatékkal élő gyerekeket gondozó családok, szociális dolgozók vettek részt.
Az ország minden tájáról fogadják az autizmussal élő gyerekeket
Bekerülni a köztudatba
Nagy Anita, a központ alapítója és igazgatója ismertette a nyílt nap résztvevőivel a magánközpont tevékenységét és elmondta, speciális alapiskolát és autista alapiskolát is működtetnek, valamint 2010-től már speciális pedagógiai tanácsadó központjuk is van a magyar és szlovák családok számára. Ezen kívül a Fogyatékkal Élőket Segítő Társulás szociális szolgáltató otthont üzemeltet a központban azon ügyfelek számára, akik még, vagy már nem látogatják a magán speciális iskolák valamelyikét. Az intézet 2010-ben költözött át az egykori ipari iskola épületébe, amelyet a város önkormányzata ajánlott fel jelképes évi egy euróért. Korábban komoly anyagi és helyiséggondokkal küzdött az intézmény, egyik épületből a másikba költözött. 2007-ben kellő támogatás hiányában négy hónapra kénytelenek voltak korlátozni a működésüket. A fogyatékkal élő gyerekek szülei attól tartottak, elveszítik az állásukat, ha otthon kell gondozniuk a kicsiket. Az elmúlt kilenc év során sok változás történt az épületben, korszerű szaktantermeket nyitottak, tornaterme, gyakorló konyhája, fényterápiás és zeneterápiás szobája, valamint több masszázs helyisége is van a központnak.
Hároméves kortól ötvenig
A gondozói központot, más néven szolgáltató otthont három éves kortól látogathatják a fogyatékkal élő gyerekek, a speciális iskola elvégzését követően ismét ennek a központnak a szakemberei foglalkoznak velük. Érsekújvárban a legidősebb ügyfél ötvenéves.
Az autizmussal élők speciális alapiskolájában a magyar gyerekekhez magyarul szólnak az intézmény dolgozói, ha közös csoportos foglakozásokat tartanak nekik a szlovák társaikkal, akkor is magyarul válaszolják meg a kérdéseiket. Renáta Póčová speciális pedagógus, aki végigkalauzol bennünket a központban, az első A osztály osztályfőnökeként elmondja, arra szokták kérni a szülőket, hogy ne erőltessék az idegen nyelvet. A központban az anyanyelvén szólnak a tanulóhoz. A bemutató órák egyikén interaktív táblát használ a pedagógus, az alig tízéves fiúcska vidáman húzza a csiga útvonalát. Egy másik foglalkozáson, ahol a gyerekek többsége magyar, gyurmából betűket gyúrnak, szavakat találnak ki a választott kezdőbetűre. Alan, a központ tizenöt éves tanulója megmutatja a szárított gyógynövényeket, amelyekhez ő készíti a papírtasakokat. A gyógyteák világába merülve néhányan lemaradunk a csoportunktól, ám Alan készséggel lekísér bennünket a földszinti csarnokba. Népszerűek a csütörtökök, mert a gyakorlókonyhában ilyenkor készülnek a válogatott finomságok. A gyerekek együtt vásárolnak a központ dolgozóival, részt vesznek az egész munkafolyamatban, még a konyha rendbetételében is.
A központot látogató gyerekek környezetvédelmi és környezettudatos oktatásban is részesülnek játékos formában, az iskola aktív részese a Food Revolution Day egészséges étkeztetésről szóló programjában, és a közelmúltban konferenciát tartottak a központban, amelyre meghívták az önkormányzati alapiskolák tanulóit.
Az ország egyetlen autista tanácsadó központja
Nagy Anita elmondta, Tiszacsernyőről és Ágcsernyőről is érkeznek szülők autizmussal élő gyerekeikkel. Tanácsadó központjuk hatékonyan együttműködik az ország legtöbb ideggyógyászával, továbbá pszichológusokkal és pszichiáterekkel konzultálnak, akik szükség esetén ajánlják az érintetteknek az érsekújvári tanácsadó és diagnosztikai központot. „Segítünk a korai diagnosztizálásban, mert minél fiatalabb korban kezdjük el a foglalkozásokat, annál hatékonyabb eredményeket érhetünk el” – hangsúlyozta Nagy Anita. Az autizmus egyfajta spektrum zavar, viselkedési tünet együttes. Az autizmussal élő gyerekek rendszerint kommunikációs problémákkal küzdenek, nem tartanak szemkontaktust, nehezükre esik szociális kapcsolatokat kialakítani. A nyílt nap résztvevői kipróbálhatták az autizmussal élők jobb megértéséhez készített számítógépes szimulátort, hogy közelebb kerüljenek zárt, titokzatos világukhoz.
Az érsekújvári központ saját tájékoztatólapot jelentetett meg az érdeklődőknek. Az első részben az alábbiak olvashatók: „Elsősorban személyiség vagyok, csak ezt követően autista, konkrétan gondolkodom, nem értem a virágnyelvet, a hasonlatokat, másképp érzékelem a külvilágot. Erőteljesebben hallom a hangokat, jobban érzem az illatokat, néha veszélyesnek tűnik a környezetem. Nehezen bánok a szavakkal, jóval többet árul el a testbeszédem.”
KIS INTERJÚ
Nagy Anita, a speciális magánközpont alapítója és igazgatója
Több száz fogyatékkal élő családnak, gyereknek nyújtottak segítő kezet az elmúlt évek során az egész országból. Jelenleg hányan látogatják a speciális iskolát, és hány szakember foglalkozik velük?
Hatvanöt tanulónk van, és összesen száztíz gyerekkel foglalkozunk a központunkban. Hatvanhét alkalmazottunk van, köztük képzett, tapasztalt speciális szakemberek. A tanácsadó központunkat mintegy hétszáz ügyfél látogatja, az ország keleti végeiből és más régióiból is érkeznek hozzánk szülők és gyerekek. A tanácsadó és diagnosztikai központba érkezők mintegy húsz százaléka magyar. Nagyon sok alapiskolát látogató tanulóval, azok hatékony integrálásával is foglalkozunk, hogy ne kelljen speciális iskolát látogatniuk.
Egyetemi hallgatók is részt vettek a központ csütörtöki rendezvényén, és szép számmal érkeztek szülők. Intézményvezetőként miben látja ennek a hozadékát?
Eljöttek a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Pedagógiai Karának hallgatói, nagyon örültünk az érdeklődésüknek. Idővel szeretnénk felajánlani a gyakorlati képzést a hallgatóknak itt a központunkban. Egyre szorosabb kapcsolatunk van az érsekújvári alapiskolákkal és középiskolákkal. A végzős tanulók visszatérnek hozzánk, akár a Szlovák Vöröskereszt, vagy más jótékonysági szervezet aktivistáiként. Meghívtuk azokat a szülőket is, akiknek a gyerekeik a központunk iskoláit látogatják. Azokat is, akik eddig a tanácsadónk szolgáltatásait vették igénybe, de nem tudták, milyen munka zajlik az épületben. Nem titkolt szándékunk láttatni a munkánkat, a társadalom szerves részeként működni, hogy értsék és elfogadják az értelmi fogyatékkal élő embertársainkat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.