„Az EU házhoz jön”

Komárom. „Az EU házhoz jön” címmel rendezett tegnap szakmai napot magyarországi és szlovákiai kis- és középvállalkozók részére a Komárom–Esztergom Megyei Iparszövetség, valamint a Révkomáromi Regionális Fejlesztési Ügynökség.

Gérnyi Gábor, a magyar gazdasági minisztérium főosztályvezetője a mintegy 200 fős hallgatóságnak azokról a kihívásokról beszélt, amelyekkel országaink EU-s csatlakozását követően kell szembenézniük a vállalkozóknak. Az előadó szerint elsősorban ismerniük kell az egységes piaci feltételeket és jogrendet, másodsorban pedig saját vállalkozásuk lehetőségeit és korlátait. Az eddigiekhez képest szigorúbb környezetvédelmi, egészségügyi, fogyasztóvédelmi, termék-megfelelőségi feltételeknek kell eleget tenniük, előnyt jelentenek viszont a csökkenő tranzakciós költségek, a belső határokon leépülő ügyintézés, vagy az áttekinthető keretfeltételek. Gérnyi figyelmeztetett, hogy egy átmeneti ideig még előnyt jelent az országainkban lévő olcsó munkaerő – Magyarországon például a munkabér az EU-s átlag mindössze egyötödét éri el. A csatlakozás potenciális nyertesei szerinte a telekommunikáció, a turizmus, a környezetvédelmi, a pénzügyi szolgáltatások, a közlekedés és az ipar területén működő vállalkozások, míg a hagyományos feldolgozóipar a vesztesek csoportjába tartozik. Az előadó rámutatott a határ menti együttműködés új lehetőségeire, amely magába foglalja a gazdasági-technológiai együttműködést, a tőkekapcsolatok kiszélesítését, a privatizációba való bekapcsolódást. „Változásra van azonban szükség a fejekben is – mondta. – Elérkezett az idő, hogy a vállalkozók ne csak a konkurenciát lássák egymásban, hanem azt keressék, miben tudnának együttműködni.”

Hajdú Lea, a szlovák építésügyi és régiófejlesztési minisztérium, valamint Takáč Silvia, a szlovák gazdasági minisztérium képviselője a kis- és középvállalkozók részére hozzáférhető pályázati lehetőségekről szólt. Előbbi felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy a strukturális alapok mellett még lehetőség van a Phare Ecosoc 2003-as programja keretében is pályázni, amelyet valószínűleg októberben hirdetnek meg. Hegyesi Béla, a magyarországi VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht. Interreg Iroda programmenedzsere a határokon átnyúló Interreg-programba való bekapcsolódás lehetőségeit ecsetelte. Délután szakmaspecifikus előadások hangzottak el öt témakörben, mégpedig: idegenforgalom – vendéglátás, falusi turizmus – szolgáltatás, az önkormányzatok szerepe a vállalkozásfejlesztésben, növénytermesztés – biotermesztés és építőipar.

Magyarországon az uniós csatlakozás előtt közel 170 kistérségben mintegy 24 ezer vállalkozó részére szerveztek „Az EU házhoz jön” címmel konferenciát, jelenleg pedig a határon túl, Erdélyben, a Kárpátalján és Szlovákiában próbál ilyen szakmai napokkal segíteni az érintetteknek a magyar gazdasági tárca.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?