Dunaszerdahely. Miklós napjának előestéjét mutatta a naptár, mégsem Mikulás-napi ünnepségre gyülekeztek ezen a vasárnapon a gyerekek a helyi művelődési központban. A tavasszal alakult városi bábszínház, az Aranykert bemutatkozó előadására hívta a kisgyerekes családokat.
Az Aranykert Aranykertje
A sok apróság társaságában szülők és nagyszülők foglaltak helyet a kultúrház nagytermében. A társulat vezetője és rendezője, Csepi Zsuzsa elégedetten nyugtázta a függöny mögül kitekintve, hogy telt ház előtt mutatkozhatnak be a Marcell Béla Csallóközi hiedelmek című könyve alapján dramatizált történettel, az Aranykerttel. A nézőtéren helyet foglaló három nemzedék tagjai hol lélegzetvisszafojtva, síri csendben, hol meg tapsviharral fogadták a színpadon pergő képsorokat.
Tündérek és boszorkányok
Minden képzeletet felülmúló, látványos és ötletes rendezői megoldások sorjáztak a pódiumon. Három helyszínen peregtek az események: a vízben, vagyis a Csallóközt jelképező Dunában, a szárazföldön és az égen, amelynek kékjén a Tejút fehérlett. Egy piros pöttyös köcsögből „ömlött” az égboltra, rajta a Göncölszekér, erre vetítették a Csallóköz egykori tájait ábrázoló képsorokat. A nézőtérről úgy tűnt, hogy a háttérből megvilágított Dunában úszó halacskák valóban lubickolnak. Színpompás ruhákban megelevenedtek az egykori csallóközi Tündérkert tündérei, de a sokakat megrontó boszorkányok sem hiányoztak a történetekből.
Bíznak a folytatásban
Összesen negyven bábfigura kelt életre a színpadon, köztük botbábok, síkbábok és marionettek. Valamennyi Csepi Zsuzsáék műhelyében készült a bábjátékot előadó tíz óvónő segítségével. A falvaink néprajzkincsét, hiedelemvilágát és régi szokásait bemutató és elmesélő óvónők – köztük Bíró Zsuzsa, Bognár Adrianna, Füssi Mónika, Krascsenics Marika, Kovács Melinda, Madarász Anita, Nagy Piroska, Pázmány Annamária, Raffay Adrianna és Zalka Jutka – nyár óta készültek a decemberi bemutatóra.
S hogy miért vágtak bele ebbe az úttörő jellegű vállalkozásba Dunaszerdahelyen? Ez Csepi Zsuzsának a bemutató előtt elhangzott üdvözlő szavaiból derült ki. „Bábszínházunk társulata pedagógusokból áll. Napi munkánkban mindannyian bizonyítottnak látjuk a bábjáték mint oktatási módszer fontosságát. Elképzelésünk találkozott Pázmány Péter polgármester úr elképzelésével, akinek régóta dédelgetett vágya, hogy a városnak saját bábszínháza legyen. Meleg otthont, próbalehetőségeket viszont a városi művelődési ház vezetője, Ibolya Ildikó és munkatársai biztosítanak” – mondta Csepi Zsuzsa. A sikeres indulás után valamennyien bíznak az eredményes folytatásban, amelyhez számíthatnak a városi önkormányzat támogatására.
Máris számos meghívás
A folytatásra nem kell sokáig várni, máris számos meghívást kapott a társulat. Januárban Komáromban mutatják be az Aranykertet, majd fellépnek Szilason, Ekecsen, Lakszakállason, Csicsón és Ekelen. Ahogy fokozatosan híre megy a bábelőadások sikerének, úgy jönnek majd az újabb fellépésekre szóló meghívások. S tulajdonképpen ez is volt az egyik cél, amikor 2003 őszén Dunaszerdahely polgármestere felkérte Csepi Zsuzsát a bábszínház megszervezésére. A távlati elképzelés szerint a társulat tájoló, félprofesszionális alapon működő bábszínházként működne tovább. (pve)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.