<p>Az európai uniós soros elnökséget betöltő Magyar Köztársaság pozsonyi nagykövete, Heizer Antal meghívására az alistáli mezőgazdasági szövetkezetben tettek látogatást tegnap az Európai Unió tagállamainak szlovákiai nagykövetei. A diplomaták az agrárágazat helyzete, kilátásai felől tájékozódtak.</p>
Alistálon jártak az Európai Unió tagállamainak nagykövetei
A közösség huszonhét tagállamának képviselői a délelőtti órákban zárt ajtók mögött tárgyaltak Simon Zsolt földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterrel. „A nagykövetekkel nyílt párbeszédet folytattunk Szlovákia tapasztalatairól, amelyeket az Európai Unióhoz való csatlakozása óta eltelt időszakban a mezőgazdasági ágazatot érintő kérdésekben szerzett, és megvitattuk a közösség közös agrárpolitikájára vonatkozó elképzeléseinket – közölte a tárcavezető. – Kifejtettem, hogy Szlovákia törekvései a hazai piac visszaszerzésére, a honi termelők versenyhelyzetének javítására irányulnak; célunk, hogy üzleteink árukínálatát legalább 50-60 százalékban a térségünkben előállított termékek alkossák.”
A miniszter szerint az EU tagállamainak diplomatái között egyetértés uralkodik a mezőgazdasági termékekre vonatkozó minőségpolitika irányelveinek tekintetében, ugyanakkor érdeklődtek az iránt is, milyen rajthelyzetből indulhatnak a szlovák piacra lépő külföldi üzleti társaságok és befektetők.
Heizer Antal, a Magyar Köztársaság nagykövete elmondta: a soros elnökség egyik feladatának tett eleget, amikor megszervezte az EU-tagállamok, illetve a tagjelölt országok nagykövetei és a fogadó ország képviselői közötti ötödik találkozót. A diplomaták a Szlovákiában zajlott korábbi összejövetelek során Iveta Radičovával, Mikuláš Dzurindával, Robert Ficóval, majd Ján Figeľlel tárgyaltak. „Az ötödik találkozót a mezőgazdaságnak, az agrárpolitikának szenteltük – tájékoztatott. – A magyar EU-elnökség egyik prioritása, hogy előkészítse azokat a közös agrárpolitikával kapcsolatos pénzügyi döntéseket, melyek majd a lengyel elnökség alatt, azaz 2011 második felében fognak megszületni.”
Heizer Antal úgy véli: a V4 tagállamok között a közös agrárpolitikát illetően megvan az egyetértés, ez azonban „nem azt jelenti, hogy nincs miről tárgyalni”. Pozitívumként értékelte, hogy az Európai Unión belül megnőtt a visegrádi négyek, illetve a V4+ közösség súlya, így az agrárágazat jövőjét érintő döntések meghozatala során komoly erőt képviselhet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.