A denevérek az emberek szövetségesei
Aggteleki denevérmentés
Az emberiség tájformáló tevékenysége miatt számos természetes élőhely visszaszorult, átalakult az utóbbi évszázadokban.
Európában az erdei denevérek állományának drasztikus csökkenése érzékelhető az utóbbi fél évszázadban. Ennek oka az erdőszerkezet átalakítás és az üzemszerű erdőgazdálkodás. De még ebben a rendszerben is számos lehetősége van az erdőgazdálkodóknak, hogy javítsanak az erdők természetes állapotán, kedvezőbb élőhelyet teremtsenek a denevéreknek is.
A denevérek az ember szövetségesei az erdei „károkozó” rovarok (a szúnyogtól a gyapjas lepkén át a cserebogárig) elleni harcban. Rengeteg rovart tudnak elfogyasztani. Egyetlen vízi denevér 60 000 szúnyogot, egy átlagos, 300 példányból álló közönséges denevérkolónia közel 550 kg rovart fogyaszt el egyetlen nyáron. Magyarországon 28 denevérfaj fordul elő. Mindegyikük védett, nyolc fokozottan védett és tíz Natura 2000 jelölő faj is van köztük. Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság (ANPI) honlapján közzétett projektből kiderül, a park alaposan feltárta a denevérekre leselkedő veszélyeket. „Rendkívül jelentős állományok élnek a térségben, a kritikus helyzetbe került fajok legfontosabb magyarországi népességei is. A beavatkozások a veszélyeztetett, sérülékeny denevérfaj-állományok megőrzését szavatolják” – olvasható az ANPI honlapján. A projekt a szlovák–magyar határvonalhoz közeli településeket és területeket, Szendrőt, Mádot, Tornaszentandrást, Edelényt és Szinpetrit, a Csehi-hegyet, a megyer-hegyi és a mogyorós-tetői üregrendszert is érinti. A projekt nemcsak a denevérfajok leromlott és veszélyes szálláshelyeinek helyreállítását tartalmazza, hanem a denevérek ismertségének növelésével, a fajok hatékony védelmét megalapozó mobil kiállítással, oktatással is foglalkozik. „A projekt része az állományokat érintő rossz hatások és a fényszennyezés csökkentése, a jelentősebb épületlakó denevérállományokat védő világítás elterjesztése. A projekt távlati célkitűzése egy olyan denevérszállás-hálózat fejlesztése és fenntartása, mely a Kárpát-medencei barlang- és épületlakó denevérfauna fenntartásában meghatározó szerepet tölt be” – derül ki az ANPI közleményéből.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.