Aggódnak a térség polgármesterei

Fülek/Besztercebánya. A rendelőintézetek eladása után nem látják folyamatosan fenntarthatónak az egészségügyi alapellátást a térség polgármesterei. Erre a megállapításra jutottak a megyei fennhatóságú rendelőintézetek eladásának következményeit tárgyaló megbeszélésükön.

Fülek/Besztercebánya. A rendelőintézetek eladása után nem látják folyamatosan fenntarthatónak az egészségügyi alapellátást a térség polgármesterei. Erre a megállapításra jutottak a megyei fennhatóságú rendelőintézetek eladásának következményeit tárgyaló megbeszélésükön.

Felelőtlen vezetők rossz döntései

Besztercebánya megye vezetésének azt a javaslatot tették, hogy ha lehetséges, a rendelőintézetekben dolgozó orvosok, vagy azok társulása kapja meg az ingatlant. Ez ugyanis garanciát nyújtana az egészségügyi alapellátás folyamatos fenntartására, a megye által megszabott feltételek között ugyanis mindössze öt évig kötelesek majd az új tulajdonosok az eredeti célra használni a rendelőintézetet. A füleki ingatlan értéke meghaladja a húszmillió koronát, jelenleg magánorvosok bérlik a rendelőket. Agócs József polgármester szerint az is gond, hogy az érintett orvosoktól eddig konkrét javaslat a helyzet megoldására nem érkezett, a várostól várnák el, hogy lépjen ez ügyben. A megyei önkormányzat április elején fogja eldönteni, jóváhagyják-e végül a versenytárgyalás eredményét, aláírhatók-e az adásvételi szerződések. „Szerintem nem indokolt olyan állami jogkört, mint az egészségügyi alapellátás, magánvállalkozásoknak odaadni. Azt sem értem, miért akarták a városokra hárítani azt az adósságot, amely néhány felelőtlen vezető rossz döntése miatt keletkezett. Az egészségügyi alapellátás jogköreinek átadása idején még a szaktárcától kérte a város, szimbolikus összegért adják át a rendelőintézetet. Erre háromszor is kísérletet tettünk. Most azért fizessünk, hogy államiból megyeivé vált jogkörnek helyet adjunk? Sok minden szól az ellen, hogy a mostani feltételek mellett kerüljön magánkézbe a rendelőintézet” – mondta Agócs József.

A rendelőintézetek eladásának módját bírálta Zupko Mária megyei képviselő, szociálpolitikus is. Véleménye a versenypályázati eredmény még nem tekinthető végleges döntésnek, a közgyűlés még változtathat rajta. „Az egészségügyi alapellátás szerkezeti változtatásainak volna logikája, de nem így, ahogy ez most végbement. Ha a megye ingyen és tehermentesítve kapta meg az ingatlanokat az államtól, ilyen módon kellett volna azokat átadni az önkormányzatoknak. A városok tudják a legjobban, hogyan kell a rendelőket működtetni” – nyilatkozta Zupko Mária.

Csalás, zsarolás, korrupció?

Bűncselekmény elkövetésével vádolja a rendőrség azokat a cégeket, amelyek elnyerték a besztercebányai megye magán-rendelőintézetei megvásárlásának jogát. A nyilvános versenypályázat feltételrendszere mindössze négy napig volt olvasható a megye honlapján, még az ajánlatok közzététele előtt levették az internetről. Az érdeklődők ezután már csak egy kifüggesztett hirdetményből tudhattak a pályázatról.

A bírálóbizottság azt ajánlotta a megyei képviselőknek, hagyják jóvá a legkelendőbb besztercebányai rendelőintézet eladását 56 millió korona értékben az Acidum cégnek. Az Acidum képviselői kapcsolatban vannak a további három győztes pályázóval, akiket kiválasztottak a kerület rendelőintézeteinek megvásárlására. Egyikük, a Cityfarma néhány héttel a versenypályázat meghirdetése előtt felajánlotta az önkormányzatnak, exkluziv szerződést köt mintegy 40 szociális intézménnyel gyógyászati segédeszközök forgalmazására. A megyei hivatal pedig azt ajánlotta ezen intézményeknek, kössék meg a szerződéseket. A négy győztes társaság közül három – Plantago SK, Viscum és Pinus SK – egyébként csak a verseny meghirdetése előtt néhány héttel jegyeztette be magát a cégjegyzékbe.

Az érintett társaságokból néhány kapcsolatban van azokkal a cégekkel, amelyeket a rendőrség csalással, a versenypályázat meghiúsításával gyanúsít. A nyomozók szerint Erik K., Peter Z., Jozef D. 2000-ben és 2001-ben 350 millió koronával károsította meg a pozsonyi magisztrátust. Erik K.-t zsarolással és korrupcióval is vádolják. Az érintett a vád szerint gyógyszertárhálózatot akart kiépíteni, de ehhez szüksége volt a szakmai és erkölcsi megbízhatóságáról szóló bizonyítványra. A kamara ennek kiadását elutasította, a tanúk szerint attól fogva többször kaptak ajánlatot több millió korona elfogadására, fenyegető telefonhívások is érkeztek részükre, sőt néhány patikát valakik megrongáltak, az egyik gyógyszerészt megverték. A bíróság egyelőre egyik ügyet sem zárta le jogerősen. (szasz, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?