A vízerőmű megépítése ellen tiltakoztak, petíciót indítanak

<p>Tízezer aláírást szeretnének összegyűjteni a tiltakozók, a petíciót átadnák a környezetvédelmi minisztériumnak.</p><p>Illésháza/Jóka</p><p>Az illésházai vízierőmű megépítése ellen és a Kis-Duna természeti örökségeinek megmentéséért tiltakoztak a környékbeli lakosok a hétvégén. Újra petíciót indítanak&hellip;</p>

Tízezer aláírást szeretnének összegyűjteni a tiltakozók, a petíciót átadnák a környezetvédelmi minisztériumnak.

Illésháza/Jóka

Az illésházai vízierőmű megépítése ellen és a Kis-Duna természeti örökségeinek megmentéséért tiltakoztak a környékbeli lakosok a hétvégén. Újra petíciót indítanak.

A tiltakozók csónakokkal és kajakokkal indultak a jókai malomtól, érintve a tervezett erőmű helyszínét, Madarászt, majd Dióspatonyréten kötöttek ki. A folyóba ugrottak, hogy így mutassanak rá a hazai folyókkal kapcsolatos természetvédelmi problémákra. „A Kis-Duna az egyik utolsó folyó Szlovákia síksági folyói közül, amit eredeti állapotában őriztek meg. Szeretnénk megvédeni” – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Samuel Martiš, a tiltakozás egyik szóvivője. Martiš elmondta, az akció célja felhívni az emberek figyelmét arra, hogy a Kis-Dunán megnövekedett a vízerőművek száma. A vízerőmű megépítésének projektjét a Prvá Produkčná Kft. dolgozta ki 2009-ben. Egy évvel később megkezdte a szükséges engedélyek beszerzését. A helyiek a kezdetektől tiltakoznak a beruházás ellen, petíciót írtak, majd népszavazást tartottak. Az 1847 választásra jogosult lakos közül 770-en vettek részt a szavazáson. A voksolók nagy része a vízerőmű megépítése ellen szavazott, de mivel a részvételi arány nem haladta meg a szükséges ötven százalékot, a népszavazás érvénytelen volt.

A lakosok újra aláírásgyűjtésbe kezdtek, Matis elmondása szerint eddig több mint hatezren írták alá a petíciót. Az aláírásgyűjtők meggyőződése, hogy a vízerőmű rossz hatással lenne az európai jelentőségű természeti övezetre. A folyónak fontos szerepe van a halak vándorlásában, az erőmű megépítése után jelentősen csökken a halállomány. Az ellenzők szerint az építmény a talajvíz szintjére is kedvezőtlen hatással lenne. A környékbeli települések lakosainak egy része a turizmusból él, amit a beruházás jelentősen befolyásolna. „Főleg a kerékpárosoknak és a vízi sportolók számára lesz kedvezőtlen a vízerőmű megépítése” – mondta Matis. A kis vízerőmű megépítésével veszélybe kerülnének a védett a fajok, és eltűnnének az ártéri erdők is.

A szervezők 10 000 aláírást szeretnének összegyűjteni, amit a Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériumának, Nagyszombat megyének és az Európai Bizottságnak juttatnak el.

A hétvégi megmozduláson részt vett Csicsai Gábor, a Híd mezőgazdasági szakpolitikusa is „Igaz ugyan, hogy a vízi energia a legtisztább megújuló energiaforrások egyike, de meggyőződésem, hogy nem a KisDunán kell ilyen létesítményeket építeni” – fogalmazott Csicsai. A képviselő szerint a tervezett törpe vízerőmű veszélyeztetni fogja a kutakat és a pincéket. „Tudomásom szerint eddig egyetlen szakvélemény sem akadt, amely ne figyelmeztetne valamilyen lehetséges veszélyre. Remélem, a környezetvédelmi miniszter nem hagyja figyelmen kívül ezeket a szakmai fenntartásokat, amikor meghozza végleges, remélhetően elutasító döntését” – tette hozzá Csicsai Gábor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?