A vétó se csillapította le a kedélyeket Gútán

Nagy Finta Adriannát és Drinóczi Mónikát visszahívták a gútai Corvin Mátyás Alapiskola iskolatanácsából, mert támogatták a Corvin és a II. Rákóczi Ferenc Alapiskola összevonását.

Nagy Finta Adriannát és Drinóczi Mónikát visszahívták a gútai Corvin Mátyás Alapiskola iskolatanácsából, mert támogatták a Corvin és a II. Rákóczi Ferenc Alapiskola összevonását. Erről egy szülői értekezleten döntöttek, a távollétükben.

Gúta

„Többen hívtak, hogy tudunk-e erről, mert nélkülünk akarnak dönteni rólunk. Mire Komáromból visszaértem, már lezajlott a »puccskísérlet« – közölte az esetről Nagy Finta Adrianna. – Már csak a hangadók közül voltak ott néhányan. Érdekes módon a szülői szövetségben betöltött posztunkról, ahol ténylegesen dolgozni kell, nem akarják leváltani egyikünket sem, csak az iskolatanácsból visszahívni. Ilyenkor felmerül a kérdés, kinek áll érdekében, hogy minket eltávolítson az iskolatanácsból. Kit akarnak a helyükre tenni és miért? Netán azért, hogy megváltozzanak az erőviszonyok még a következő igazgatóválasztás előtt? Szerintem ez az egész már rég nem a két iskola esetleges összevonásáról szól.”

Távollétükben döntöttek

Az egyik, neve elhallgatását kérő anyuka, elmondta, már éppen indultak hazafelé, amikor azzal állították meg őket, hogy lesz még egy össz-szülői értekezlet is. Akkor hallott erről először, de állítólag az alsó tagozaton néhány osztályban a pedagógusok figyelmezették a szülőket, hogy ne menjenek haza, mert lesz még egy gyűlés. Azon az egyik osztálybizalmi, Fűri Arnold volt a hangadó. Arra kérte a szülőket, írjanak alá egy jelenléti ívet és szavazzanak a két hölgy visszahívásáról, mert szerinte nem képviselik megfelelően az iskola érdekeit. Néhányan felvetették, hogy talán nem kellene az érintettek meghallgatása nélkül dönteni, ennek ellenére megtörtént a szavazás.

Spontán gyűlés volt

„Nem össz-szülői értekezletről volt szó, hiszen azt csak az igazgató vagy a szülői szövetség elnöke hívhatja össze, hanem spontán gyűlésről – nyilatkozta lapunknak Fűri Arnold. – Már hetek óta érezhető az elégedetlenség a szülők körében, többen megszólítottak ez ügyben, ezért, kihasználva a szülői értekezlet nyújtotta alkalmat, azt szerettük volna megtudni, mi a többség véleménye Nagy Finta Andrianna és Drinóczi Mónika hozzáállásáról. Velük ellentétben a többség nem akar összevont, nagy iskolát, és véleményem szerint az iskolát képviselő iskolatanácsi tagokként nem hangoztathatják saját véleményüket.” Szavazásra bocsátották hát a kérdést, Nagy Finta Adrianna visszahívását 75-en, Drinóczi Mónikáét 72-en támogatták, 5, illetve 8 ellenszavazat mellett, tízen tartózkodtak. „Most készül a jegyzőkönyv erről a gyűlésről, szeretnénk eljuttatni a szülői szövetség elnökének, aki történetesen Nagy Finta Adrianna. Azt várjuk, hogy összehívja a szülői szövetség vezetését, és ott döntsünk egy össz-szülői értekezlet megtartásáról és a két iskolatanácsi tag visszahívásáról” – tette hozzá. Fűri Arnold nehezményezte azt is, hogy a Corvin iskolatanácsának mind a négy önkormányzati képviselő tagja megszavazta a két iskola összevonását.

Gyűlölködés és árulózás

Nagy Finta Adrianna úgy véli, sunyi módon jártak el egyesek, amikor megszervezték az ellenük irányuló szavazást, mert tudták, ők nem lesznek ott. „A véleményem az, hogy a Rákóczit úgy lehetne megmenteni, ha a Corvin alá tartozna, és létrejönne egy erős nagy iskola – mondta. – Senki sem örül ilyen lépésnek, de a demográfiai mutatókkal szemben nem lehet hadakozni. Számomra az is szempont, hogy végre megszűnjön az egészségtelen konkurenciaharc a két iskola között, a jó és rossz iskola kategorizálás, az árulózás, az az áldatlan állapot, hogy az ebédlőben a két iskola pedagógusai le sem ülnek egymás mellé, olyan nagy már a gyűlölködés. Azt is tudni kell, hogy tavaly, amikor az önkormányzat nem engedte a Corvinban három első osztály nyitását, a szülői szövetség és én is teljes mellszélességben kiálltam a három osztály mellett, gyűjtöttük az aláírásokat. Ha akkor az önkormányzat engedett volna ennek a nyomásnak, talán egy osztályt sem tudott volna nyitni a Rákóczi. Nem az a megoldás, hogy az egyik iskola agyonnyomja a másikat.” Hozzátette: a szülői szövetség nevében azért nem szólalt fel, mert annak vezetősége, amit az osztálybizalmi szülők alkotnak, erre nem adott számára felhatalmazást. „Még a testületi ülés előtt összeültünk, megvitattuk a kérdést, különböző nézetek hangzottak el, de senki nem javasolta, hogy fogadjunk el határozatot a tervezett összevonásról. Ezek után én csak saját véleményemet képviselhettem” – tette hozzá, és azt mondta, várja az ominózus gyűlésről szóló jegyzőkönyvet, ezek alapján dönt a további lépésekről.

A vezetés mossa kezeit

Csütörtöki Erzsébet, a Corvin iskola igazgatója fájlalja a történteket. „Miután a polgármester megvétózta az iskola-összevonásról szóló döntést, azt gondoltam, végre lecsillapodnak a kedélyek, nyugodtan dolgozhatunk, készülhetünk a beiratkozásra – mondta. – Ez az újabb botrány nem segít senkinek, ha probléma van, azt iskolán belül kellene megoldani. Hivatalosan csak osztály-szülőértekezletet hívtunk össze, az iskola vezetése nem tudott arról, hogy esetleg másra is készülnek a szülők.” Viola Miklós, a Corvin iskolatanácsának elnöke nem tartja legitimnek a két iskolatanácsi tag visszahívására irányuló szavazást, mert az nem az előírásoknak megfelelően összehívott és lefolytatott össz-szülői értekezleten történt. „Az iskolatanácson foglalkozni fogunk az üggyel, de a tavaszi szünet miatt ez az ülés leghamarabb a szünet után esedékes” – mondta.

Gútán a kedvezőtlen demográfiai mutatókból kiindulva, a két városi magyar alapiskolába íratott elsősök aránytalan megosztása miatt, és végső soron a Rákóczi iskola megmentése céljából szerették volna összevonni a két iskolát. A Corvinnak jelenleg 352, a Rákóczinak 216 diákja van (2006/2007-ben még 334:309 volt az arány). Közrejátszott az is, hogy az egyházi alapiskola komoly anyagi támogatást kapott a magyarországi Bethlen Gábor Alaptól, és várhatóan egyre nagyobb konkurenciát jelent majd az állami iskoláknak. Bár a testület megszavazta az összevonást, a lakosság részéről tapasztalt felháborodás, a petíció, valamint az MKP vezetésétől érkező nyomás miatt a szintén MKP-s polgármester megvétózta a határozatot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?