A toleranciáról tartottak előadást a galántai gimnáziumban

Galánta. Tolerancia címmel háromrészes előadás-sorozat hangzott el a Galántai Kodály Zoltán gimnáziumban.

Galánta. Tolerancia címmel háromrészes előadás-sorozat hangzott el a Galántai Kodály Zoltán gimnáziumban.

A Galántai Könyvtár szervezésében, Brezina Katalin könyvtáros kezdeményezésére a szovákiai romák, zsidók és magyarok újkori történelméről hallgathattak előadást a szlovák és a magyar gimnázium negyedéves hallgatói. Az előadások lényegét Marsal János, a Kodály gimnázium igazgatója a következőképpen fogalmazta meg: „Tapasztalhatjuk, hogy a körülöttünk zajló történések nem pozitívak. Azt gondoltuk, hogy a felnövekvő generációnak tisztában kellene lennie a történelemmel, ismerniük kell a tényeket, tudniuk kell, mit gondoljanak arról, amit a politikusoktól hallanak.” A gimnázium nagytermében Arne Mann, a Szlovák Tudományos Akadémia Etnológiai Intézetének munkatársa a szlovákiai romák történetét mutatta be. Pavol Mešťan, a pozsonyi Zsidó Kultúra Múzeuma igazgatója a szlovákiai zsidókról tartott előadást, szeptember 27-én pedig Kőrös Zoltán, a Pozsonyi Állami Levéltár vágsellyei fiókjának munkatársa beszélt a szlovákiai magyarság második világháború utáni történelméről, elsősorban a deportálásokról és a kitelepítésekről. A hallgatóság körében ez az előadás váltotta ki a legnagyobb visszhangot, ez után hangzott el legtöbb kérdés. Kiderült, sokan vannak közöttük, akiknek a nagyszülei vagy más rokonai átélték azt a korszakot, így az nem ismeretlen számukra. Néhány diák a véleményét is elmondta. Dobos Barbara: „Tetszettek az előadások. Különösen a zsidók történelmével foglalkozó. Tetszett az eladó stílusa, látszott, hogy nagyon nagy műveltséggel rendelkezik. A zsidókkal eddig nem volt közvetlen kapcsolatom, talán ő volt az első zsidó, akivel személyesen találkoztam. A magyarok sorsa nem ismeretlen, a nagymamámtól sokszor hallottam a deportálásokról. A magyar–szlovák ellentéteket saját bőrömön még nem tapasztaltam.” Hrbácsek Tünde: „A deportálásokról édesanyámtól is sokat hallottam, de a mostani előadásból sok új dolgot tudtam meg. Azt hiszem, a szemináriumi munkámat is erről a témáról fogom megírni.” Korpás Gyula: „Sok érdekes dolgot hallottunk. Borzalmas, hogy ilyen dolgok megtörténhettek a zsidókkal, meg a romákkal. És szomorú, hogy még ma is sokakban élnek előítéletek.” A diákok elmondásából is kitűnik, hogy nem volt felesleges az előadás-sorozat. Talán mintául szolgálhat más iskoláknak, könyvtáraknak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?