Michael Kocáb szerint fontos, hogy a szlovák-magyar kapcsolatok minden területen kiegyensúlyozottak legyenek (A szerző felvételei)
A szlovák-magyar kapcsolatokat erősítő személyiségeket díjazták
A szlovák-magyar kapcsolatok és a két nemzet közötti megértés erősítésért Lucia Molnár Satinskát, Szigeti Lászlót és Bugár Bélát (Híd) díjazták csütörtök este a kassai Állami Színház épületében.
A közéleti munkájukért odaítélt díjakat Michael Kocáb aktivista és egykori politikus, valamint Ondrej Šoth koreográfus és rendező adta át Márai Sándor kétnyelvű előadásának bemutatása után.
Ahogy az a laudációk során elhangzott, Molnár Satinská nyelvész és tolmács édesapja – Július Satinsky színész és író – hagyatékából készített több könyvének kibővített kiadását. Munkásságát elsősorban az ország határain belüli többnyelvűség, a nyelvészet – köztük több kisebbségi, mint például a magyar nyelv – népszerűsítése teszi ki. „Ez a díj számomra megbecsülést, elkötelezettséget és motiviációt jelent. Szinte mindannyian tanulunk, beszélünk angolul, hiszen ez a nyelv megnyitja előttünk a világot. Ugyanakkor vannak olyan nyelvek is, amelyek megnyitják előttünk a titkos kamrákat – legyen az a múlt, a jelen vagy egy olyan világ, amely valamilyen módon közel áll hozzánk, ott van a szomszédban, de mégsem ismerjük őket“ – nyilatkozta Lucia Molnár Satinská.
A második díjazott Szigeti László író és publicista volt, aki 1981 és 1982 között többekközött a kassai Thália Színház dramaturgja volt, 1989-ben alapító tagja volt a Független Magyar Kezdeményezésnek, és neki köszönhető a szlovák-magyar Kaligram kiadó létrejövetele is. „A dícsért elsősorban azoknak a szerzőknek jár, akik a két nemzet közötti megértést szorgalmazzák, még a hosszú évszázadokon át tartó konfliktus és gyűlölet ellenére is. Ez a díj azoknak jár, akik lelki békét próbálnak teremteni Közép-Európában, és közösen együttműködve megoldásokat találnak a problámákra“ – mondta Szigeti.
A harmadik díjazott a Híd poltikai párt elnöke, a Szlovák Nemzeti Tanács alelnöke, Bugár Béla volt, aki szlovákia egyik leghosszabban működő politikusaként harminc éven át dolgozott a két nemzet konstruktív együttműködésén. „Örülök, hogy a Kocáb Alapítvány észrevette a szlovák-magyar kapcsolatok súlyát. Amit egyszer megszerzünk, nem azt jelenti, hogy örökké itt marad. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a szlovák-magyar együttműködésről törődni kell, hogy az ne visszafelé, hanem előrefelé haladjon“ – mondta Bugár.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.