A régi dolgozókat alkalmaznák

Rimaszombat |

<p>Néhány héten belül újraindítaná a termelést a rimaszombati tejfeldolgozóban az új tulajdonos, a rimaszombati Gemermilk cég. Az idén áprilisban elbocsátott dolgozókkal számolnak.</p>

E hét elején cserét gazdát a rimaszombati tejüzem – a gyárat év elején zárta be a francia érdekeltségű Senoble cég. Lubomír Užík, a Gemermilk ügyvezetője elmondta, a tejfeldolgozás sok évtizedes gömöri hagyományát szeretné folytatni. Hagyományos termékeket – tejet, vajat, túrót, sajtot és tejport gyártanának. Ehhez minden feltétel megvan, minden berendezés az üzemben maradt, csak újra kell indítani a gépeket. A műszaki felszereltséggel tehát nincs gond, komolyabb problémát jelent a beszállítók hiánya.

A térség tejtermelői közül ugyanis szinte mindenki a Senoble céggel áll szerződéses viszonyban, ha bárki közülük egyoldalúan felbontaná a megállapodást, súlyos szankciókkal büntetnék. Mivel a közelmúltban egyre gazdaságtalanabb lett a tejtermelés, sok magángazdaság és mezőgazdasági vállalkozás vagy teljesen leépítette, vagy nagymértékben csökkentette a fejőstehén-állományát. Értesüléseink szerint a korábbi 100-120 ezer liter helyett ma már csak alig 35-40 ezer litert adnak el naponta a térségbeli tejtermelők. A felvásárlási ár 14 centnél (4 korona) kezdődik, még a legjobb minőségű tejért is csak legföljebb 17-19 centet (5-6 korona) kap literenként a gazdálkodó. Simonyiban, Rimaszécsen és Füleken szinte már az alapállomány szintjére csökkent a szarvasmarhák száma. Az állomány létszámának megőrzése érdekében a gazdák most állatonként 100 eurós (3 ezer korona) soron kívüli tartási támogatáshoz juthatnak, többen már meg is kapták ezt az összeget.

Ha a Gemermilknek sikerül néhány héten belül újraindítania a rimaszombati tejfeldolgozót, legkevesebb húsz embert azonnal alkalmaznak, a távlati tervek közt az szerepel, hogy a teljes korábbi létszám, mintegy ötven fő térhet vissza régi munkahelyére. A rimaszombati tejfeldolgozót 2007 őszén vásárolta meg a francia érdekeltségű Senoble cég, az üzem szárított tejpor gyártására szakosodott. A tejpor iránt a gazdasági válság ellenére is van érdeklődés. Erre alapoz az új tulajdonos is, amely a francia cég legproduktívabb gyárát vásárolta meg. A tejüzemben már 2008-ban problémák mutatkoztak, akkor elbocsátottak néhány embert. Idén áprilisban bezárták a , és a termelést a zólyomi üzembe összpontosították. Az amúgy is súlyos rimaszombati foglalkoztatási gondokon némileg enyhítene a tejfeldolgozó újraindítása, a Rimaszombati járásban 30 százalék feletti a munkanélküliség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?