A mindenkori cipődivatról Komáromban, lépésről lépésre

Komárom. Különleges cipőkiállítással várja a látogatókat június 13-ig vasárnap és hétfő kivételével naponta 9-től 17 óráig a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma.

Komárom. Különleges cipőkiállítással várja a látogatókat június 13-ig vasárnap és hétfő kivételével naponta 9-től 17 óráig a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma. A két németországi: a weissenfelsi és a kornwestheimi múzeummal közösen készült tárlat öt évszázad kultúráját, politikai változásait és társadalmi mentalitását mutatja be a mindenkori lábbelidivaton keresztül. A több mint 10 ezres német gyűjteményből Komáromban 200 darabot tekinthetnek meg az érdeklődők, a 15. századból származó tipegőtől – amely a kiállítás legrégebbi darabja – egészen a legújabb, idei párizsi modellekig. „A csőorrú cipőktől és tipegőktől, amelyek a középkori udvari kultúrát képviselték, a fejlődés a velencei nők által a 16–17. században viselt, magas járókákra helyezett Chopin cipőkig vezetett az út. A szarvcipő, a széles levágott orrú, úgynevezett medvetalp a humanisták műve volt” – mondta a megnyitón Irmgard Sedler, a tárlat kurátora. A cipőkultusz a barokk és rokokó időszakában csúcsosodott ki, a 19. század elejét pedig az új természetesség és az egyszerűség jellemezte. A második világháború idején a szükség kényszermegoldásokat is szült, megjelentek a fából, szalmából, halbőrből, sőt pléhből készült lábbelik. Irmgard Sedler szavai szerint napjainkban az úgynevezett ifjúsági kultúra a meghatározó, amelynek egyik jellegzetessége a soha nem tapasztalt sportcipődömping, valamint a posztmodern irányzatok jelenléte. Külön figyelmet érdemel a kiállított darabok elrendezése: nem a hagyományos, tárlóbeli elhelyezéssel találkozunk, a lábbelik – időrendi sorrendben haladva – lépcsőszerűen egymásra épülő fémlemezeken kaptak helyet.

A kiállítás időzítése nem véletlenszerű: a tárlatot a 13. Komáromi Napok keretében, EU-csatlakozásunk előestéjén, április 30-án nyitották meg. „Weissenfels Komárom egyik testvérvárosa, és a két város vezetői, illetve a múzeumok között már régebben folytak a tárgyalások e kiállítás megrendezéséről – mondta Csütörtöki József múzeumigazgató. – Úgy érzem, ezzel a tárlattal, amelyet Európa számos városában bemutattak már, mi is méltón ünnepeltük a nem mindennapi eseményt.” A kiállított darabok szállításáért a Rieker cipőgyár komáromi leányvállalatát illeti köszönet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?