A mezőgazdaságot készül leépíteni a Szlovák Földalap?

Dunaszerdahely |

<p>A regionális agrárkamara igazgatója elhamarkodottnak tartja azokat a reakciókat, melyeket a Szlovák Földalapnak a bérleti szerződések 2011. január 1-jétől történő felmondásáról közétett sajtóinformáció váltott ki. Patasi Ilona, a Szlovák Agrárkamara dumaszerdahelyi regionális igatója elmondta: Stanislav Becík volt mezőgazdasági tárcavezető már a 2008 decemberében Csallóközben tett látogatása alkalmával felvetette, hogy a térségben komoly gondok vannak az állattenyésztéssel és a speciális növények termesztésével, holott ezekben az ágazatokban sokkal magasabb termelékenységet mutathatna ki a térség.</p>

Ezzel főképp a zöldség- és gyümölcstermesztés, valamint a húsipari termékek előállításának visszaesésére utalt. Értesüléseink szerint Szlovákia az év első tíz hónapjában 9 milliárd eurót költött ezek behozatalára.

Az igazgatónő szerint a Szlovák Földalap felül fogja bírálni az eddigi szerződéseket, s elsősorban azokat a mezőgazdászokat részesíti majd előnyben, akik zöldség és gyümölcstermesztéssel, valamint állattenyésztéssel foglalkoznak, ám nem rendelkeznek megfelelő földterülettel. „Véleményem szerint nem arról van szó, hogy a jövőben senkivel sem kötnek szerződést, hanem elemezni fogják az eddigieket, tekintettel a bérleti díjak fizetésére is, és ennek eredményeire támaszkodva szerződnek majd a gazdákkal” – mondta. További problémának számít a gabona-túltermelés és az ebből következő alacsony felvásárlási ár is, aminek kapcsán megjegyezte: ha az állattenyésztésben sikerülne visszaállítani a hét-nyolc évvel ezelőtti állapotokat, azzal a gabonatermesztők is jól járnának.

A mezőgazdaságban anyagilag kevésbé érdekesnek számító állattenyésztés, valamint gyümölcs- és zöldségtermesztés azt követően került válságba, hogy a hazai piacon megjelentek az Európai Unió nyugati tagországaiból behozott termékek. Ez főképp a tejtermelőket érintette érzékenyen, több tehenészetet számoltak fel az elmúlt években. Egy, a gazdasági minisztérium megbízásából készülő felmérés szerint a Szlovákiában előállított tejet az áruházláncok fölözik le azzal, hogy a feldolgozóktól nagyon magas besorolási és elhelyezési összegeket kérnek.

A dunaszerdahelyi járás 137 agrárkamarai tagsággal rendelkező természetes és jogi személyéből tejtermeléssel jelenleg huszonnégy vállalkozó foglalkozik, míg sertéstenyésztéssel mindössze tizenkilenc. (la)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?